Kola měnit celá nebo přezouvat na discích?

wheelsZměny počasí na podzim a na jaře si vyžadují od motoristů i změnu obutí automobilů, pokud nechtějí v zimě přestat jezdit. Jinak „drží“ pneumatiky na teplém asfaltu a jinak na studeném sněhu nebo ledu. Výrobci pneumatik přizpůsobují změnám povrchu a jeho teploty nejen dezén, ale i směs pneumatik. Když přijde ten čas, máme pneumatiky přezouvat nebo přehazovat kola?Kdo chce své auto pravidelně využívat i v létě i v zimě, nemá jinou možnost, než pod hrozbou sankce ze zákona používat v zimě pneumatiky určené do nízkých teplot a s povrchem vozovky se sněhem nebo ledem. Pneumatiky jsou výrobcem na boku označené symbolem sněhové vločky nebo písmeny „MS“ či „M + S“. Zákon předepisuje hloubku dezénu alespoň 4 mm (na Slovensku 3 milimetry) a použití pneumatik, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu nebo hrozí takové nebezpečí. Takže pokud se uprostřed zimy vyjasní, vysvitne slunce a vozovky jsou suché, můžete na cestu vyrazit i na letních pneumatikách nebo na zimních pneumatikách s dezénem nižším než 4 mm. Pravda, studený povrch může snížit přilnavost letních pneumatik, což má vliv nejen při zrychlení, ale zejména při průjezdu zatáček a brzdění. Pneumatiky v zatáčkách tolik nedrží a brzdná dráha se prodlužuje. Je třeba na to během jízdy pamatovat.

Pokud se tedy rozhodnete pro bezpečnost svou a své rodiny s nástupem chladných dnů vyměnit pneumatiky na svém autě za zimní, je lepší nechat přezout pneumatiky, tedy z disků sundat letní a naložit na ně zimní, nebo je výhodnější mít kompletní sadu zimních pneumatik s disky a vyměnit celé kola?

snih

Zdánlivě je levnější měnit pouze pneumatiky na jediné sadě disků. Na druhou stranu výměna pneumatik na discích dvakrát ročně je dražší, než výměna kompletních kol. Nemluvě o tom, že při časté výměně pneumatik může utrpět jejich kvalita a zvyšuje se opotřebení pevnostních prvků. A skladování samotných pneumatik nebo kompletních kol vyžaduje stejné nároky.

Nákup další sady disků pro zimní pneumatiky se jeví jako dražší varianta sezónní výměny pneumatik. Když však máte dvě sady disků a dvě sady pneumatik, dokážete si kola na jaře a na podzim vyměnit i sami. Avšak bez vyvážení kol nedoporučujeme montovat kola na auto. Kromě diskomfortu při jízdě hrozí vinou nevyvážených kol zvýšené opotřebení ložisek kol.

Volba záleží na vás. Z dlouholetých zkušeností se ukazuje jako vhodnější mít letní pneumatiky na jedné sadě disků a zimní například na plechových, krytých poklicemi. V sněhu totiž hůře spatříte díru v asfaltu a poškození plechového disku odstraníte levněji.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..