Tip na výlet: Muzeum MHD láká návštěvníky na protektorátní tramvaj

Jezdíte rádi na své sídliště pražskou městskou hromadnou dopravou? Vozíte se rádi pražským metrem, autobusy či tramvajemi? Pokud je pro vás každodenní cesta do práce pomocí MHD něčím víc než pouhou rutinou, můžete nyní nahlédnout do minulosti městské dopravy. Muzeum MHD v pražské střešovické vozovně nabízí svoje výstavní prostory a láká obdivovatele historických vozidel.Zkuste proměnit cestu v dobrodružství

Každodenní cesta do práce a zpět může být nudnou rutinou, nebo také zajímavým dobrodružstvím. Tím druhým se stane třeba tehdy, když si představíte, jak vypadala městská hromadná doprava v dobách dávno minulých. Navštivte Muzeum městské hromadné dopravy. Můžete si potom leccos představovat, vychutnávat si dnešní komfort. Za návštěvu a nevšední zážitek to rozhodně stojí. Tak neváhejte. Vydejte se do muzea. Všichni fandové technických hračiček zaručeně budou nadšení.

První nesmělé úvahy o expozici

V roce 1964 se v pankrácké vozově Dopravního podniku hlavního města Prahy soustřeďuje několik historických tramvají pocházejících až z přelomu 19. a 20. století. Cílem je uchovat tyto nevšední unikáty i pro budoucí generace. V následujících letech se zprvu malá sbírka stále rozšiřuje o další a další vozidla. Není proto divu, že na sebe nenechá dlouho čekat myšlenka vytvořit v Praze Muzeum městské hromadné dopravy. První úvahy na toto téma přicházejí už v roce 1969. Snahou je vybudovat stálou expozici historických vozidel MHD v části funkční vozovny v Praze 6-Vokovicích.

Cesta k otevření trvala dvacet let

Zatím zůstane pouze u plánu, a to přesto, že se na jaře roku 1971 historické vozy do Vokovic skutečně stěhují. Dokonce jednou nebo dvakrát ročně probíhá výstava vozidel, kdy se může nahlédnout i veřejnost. Než se ale sbírka promění v celoročně přístupné muzeum, na to si je třeba počkat ještě přes dvacet let. Přestože se kolekce sestávající z historických tramvají, trolejbusů a od konce 80. let také autobusů neustále rozrůstá, veřejnosti se slavnostně představí teprve 15. května 1993. Tehdy poprvé otevírá své brány Muzeum MHD ve střešovické vozovně v Praze. Od této chvíle píšeme jeho dnes už více než dvacetiletou historii.

Nedochované vozy představí modely

V současnosti tvoří výstavní soubor 50 exponátů od historických tramvají a autobusů přes trolejbusy. Najdeme v něm i modely vozů a předměty vztahující se k pražské dopravě. O vývoji pražské dopravy se návštěvníci dozvědí z výstavních panelů doplněných fotografiemi, historickými dokumenty, jízdenky a plánky. Vozidla, která se do dnešních dnů nedochovala, představují alespoň jejich modely. Obdivovat můžete i umění českých konstruktérů na voze rychlodrážního vozidla R1, které v 70. letech 20. století připravovala pro pražské metro ČKD Tatra. Sbírka byla v roce 1998 vyhlášena kulturní památkou.

prague tram

Zatemnění z 2. světové války

Jaké unikáty sbírka nabízí? Nejstarším tramvajovým vozidlem, které si je možné prohlédnout, je vůz koňky z roku 1886. Ten je v současnosti starý již 128 let a je tedy opravdovým dědečkem. Naproti tomu pamětníci nedávných dob minulých se zde mohou setkat i s exponáty, jež ještě nedávno brázdily pražské ulice jako například proslulý kloubový autobus Ikarus. Letos zažívá svoji výstavní premiéru tramvajová souprava s motorovým a vlečným vozem z dob 2. světové války. Toto období pražské dopravy zatím žádný vůz nereprezentoval. Chcete se podívat, čím jezdili vaši předkové za války? Možná vás překvapí okna zatemněná modrou barvou kvůli protiletecké ochraně. Můžete si také vyzkoušet, jak porozumíte dvojjazyčným německo-českým informacím o trasách a stanicích.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..