Výměna baterie v navigaci TomTom 730

gps_driving Cestování s navigací je pohodlné a bezpečné zejména v případě, že se pohybujete na místech, které ještě neznáte a všude kolem je silný provoz. Není možné zastavit a podívat se do mapy nebo mapu nemáte k dispozici. Tehdy příjemný hlas s povely na odbočení a zobrazení tvaru křižovatek a správného řazení se přijdou vhod i zkušenému řidiči a umožní mu plně se věnovat samotné provozu. Co však, když naší staré dobré navigaci skončí životnost akumulátoru? Je nutné kupovat novou?Moderní přístroje, mezi které patří i navigace, jsou vybaveny akumulátory typu LiPol. Jejich výhodou je, že netrpí paměťovým efektem (nabijení jen po poslední využitou kapacitu při nesprávném způsobu nabíjení), jejich nevýhodou, že jejich životnost je jen cca 2 roky a nejvíce trpí, když jsou odloženy na delší dobu v plně vybitém nebo plně nabitém stavu. Ideální je, když je nepoužívaná baterie uložena v polonabitom stavu (storage režim).

Tak se může stát, že i ve vaší málo používané navigaci po dvou letech klesne kapacita vestavěného akumulátoru tak, že navigace bez připojení k zásuvce auto-zapalovače nevydrží víc, než pár minut fungování. Co je škoda, protože s baterií v dobrém stavu můžete externí navigaci do auta používat i při výletech pěšky nebo na kole. Pravda, v batohu ji nesete ve vypnutém stavu a zapnete ji jen tehdy, když a potřebujete zorientovat nebo zjistit vzdálenost k zamýšlenému alternativnímu cíli.

Naštěstí je možné na ebay.com koupit náhradní akumulátor pro navigaci za cenu kolem 10 eur a často i se šroubovákem potřebného tvaru. Někteří prodejci za pár drobných ke šroubováku přibalí i plastový nástroj na otevření pouzdra navigace a odlepení akumulátoru. Při otevírání pouzdra jej můžeme nahradit menším plochým šroubovákem, ale na odlepení akumulátoru ho nepoužívejme, mohli bychom prorazit jemný obal baterie a to může být nebezpečné! S úspěchem lze použít starou kreditní nebo bankovní kartu.

Akumulátor je v navigaci upevněn oboustrannou samolepící páskou a ta je jediná, co není přibalena ke zakoupenému novému akumulátoru. Pro akumulátor kapacity 1300 mAh můžete použít i pěnovou oboustranku, místa je tam dost.

Jak správně postupovat při výměně akumulátoru v navigaci TomTom 730, ukazuje následující video. S ním je otevření navigace velmi jednoduché a celá operace vám nebude trvat více, než deset minut. Samotná baterka je připojena pomocí konektoru, takže nepotřebujete nic pájet a kromě šroubováku a páčidla nepotřebujete žádné nářadí.

Nový akumulátor vás bude stát od 10 do 15 USD a bude sloužit v navigaci asi dva roky, co je rozhodně levnější, než kupovat novou navigaci. Jediným problémem mohou být starší mapy ve starší navigaci, pokud jste si nezaplatili aktualizaci map, co je v případě firmy TomTom záležitost asi 70 eur za mapy na 18 měsíců.
 

 


Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..