Výměna poškozeného LCD na navigaci TomTom

LCD-TomTom Při svých cestách po Česku i po Evropě používám navigaci TomTom Go 730. Je to sice už starší navigace, ale stále dobrá a při udržovaných a aktualizovaných mapách bezpečně dovede vždy do cíle. Nedávno se u ní objevila zajímavá závada. Navigace ukazovala, ale nereagovala na doteky na LCD. Přes počítač, při připojeném USB kabelu, fungovala, ale vozit s sebou netbook, abych mohl změnit cíl v navigaci, se mi zdálo velmi přitažené za vlasy. Nakonec jsem navigaci opravil.Byla to již druhá porucha této navigace, myslím, že za pět let jejího používání. Tou první byla ztráta kapacity vestavěného akumulátoru, co vlastně ani není porucha, spíše opotřebení. Výměnu baterie v navigaci jsem popisoval v tomto článku.

Takže jsem se rozhlédl po internetu, zda se nedají koupit i LCD displeje do Tomtom Go 730 a našel jsem i instruktážní video o této poruše i dvě možnosti řešení. První je výměna na dotek citlivé vrstvy na displeji za pár korun, ale je to trochu náročnější na samotnou výměnu. Nebo výměna kompletního LCD displeje, která se dá zvládnout za pár minut. Zvolil jsem koupi kompletního displeje s dotykovou vrstvou za asi dvacet dolarů, následující text a fotografie dokumentují výměnu starého displeje v navigaci za nový.

LCD-TomTom

Na obrázku je navigace TomTom Go 730 a z ebay.com koupený nový LCD displej, šroubovák vpravo „torx“ s tvarem přesně na šrouby zadního panelu navigace mám ze sady pro výměnu baterie a najdete takové tvary i v různých sadách šroubováků.

LCD-TomTom-02

Na druhé fotce je již LCD vybaleno, připravené k montáži. Ochrannou fólii z displeje jsem dal dolů až těsně před jeho montáží, pro jistotu.

LCD-TomTom-03

Začneme tím, že vyšroubujeme dva šrouby v horních rozích zadního plastu Vlevo nahoře u šroubu je gumová krytka konektoru externí antény, tu také vyberte, je jen zasunuta.

LCD-TomTom

Když jsou šrouby venku, zůstává uvolnit vnitřek od černého obalu, jsou tam plastové výstupky v drážkách v protikusu. Použijte úzký šroubovák a uprostřed i na krajích jemně vypáčte při současném otiskování černého plastu směrem ven.

LCD-TomTom-05

Když plastové výstupky pustí, odkloníme vnitřek navigačky od obalu.

LCD-TomTom-06

Pak se dá snadno vysunout rám vnitra navigace i ze spodu obalu.

LCD-TomTom-07

Rám s LCD a obal s elektronikou jsou spojeny pružným vodivým plátkem. Nejprve vytáhněte vlevo malý konektor napájení, pak uvolněte po obou stranách tenkým šroubovákem pojistky vodivého pásku, ten se pak dá snadno vytáhnout.

LCD-TomTom-08

Na obrázku jsou obě oddělené části navigace.

LCD-TomTom-09

Na tomto obrázku jsou vidět ve světlém rámu navigace tmavé výstupky z LCD, kterými je displej fixován v rámu. Rukou opatrně natahujeme plast nahoru a druhou rukou se snažíme šroubovákem vtlačit výstupky do otvoru, postupně tak vymáčkneme displej z rámu.

LCD-TomTom-10

Oddělený displej od rámu. Pro větší bezpečnost dílů navigace doporučuji používat měkkou podložku, například bublinkovou fólii, ve které byl zabalen nový displej.

LCD-TomTom-11

Vlevo od rámu je nový displej, vpravo starý rozbitý. Na něm je ještě zespodu černý rámeček (ty černé výstupky, které jsme před chvílí vytlačovaly z rámu navigace).

LCD-TomTom-12

Z levé strany staré LCD, gumové těsnění a rámeček, rámeček navigace a nové LCD.

LCD-TomTom-13

Nyní, po vyzkoušení „na sucho“ je čas odstranit ochrannou fólii z nového LCD, nasadit gumové těsnění a plastový rámeček. Dejte pozor na správnou orientaci, aby široký spodek rámečku s gumičkou byl na správné straně LCD.

LCD-TomTom-14

LCD-TomTom-15

Když černý rámeček s gumovým těsněním dobře sedí na svých místech, nikde nic nevyčnívá, je čas vložit nový LCD displej do rámu navigace.

LCD-TomTom-16

Vedle sebe obal s elektronikou a kompletní rám s novým LCD. Zbývá spojit obě půlky do funkčního celku.

LCD-TomTom-17

Nejprve zkontrolujeme, zda plastové pojistky pružného vodiče jsou odchýlené, aby se dal kabel vložit do konektoru. Na manipulaci s nimi používáme úzký šroubovák.

LCD-TomTom-18

Zadní část navigace postavíme, zkontrolujeme otevřený široký konektor.

LCD-TomTom-19

Vestoje nebo vleže vložíme široký pružný kabel od LCD do konektoru a zajistíme obě boční pojistky šroubovákem do správné polohy, pak připojíme úzký napájecí konektor, dá se zapojit pouze v jedné poloze, až zacvakne do pouzdra.

Dokud je ještě navigace ve dvou polovinách, jen spojena vodiči, můžeme ji zapnout a vyzkoušet její funkčnost. Po naběhnutí software by už měl fungovat i dotek. Pokud je vše OK, navigaci smontujeme, pokud navigace nejde, opět ji vypneme, rozpojíme napájecí konektor a opět rozebereme a složíme páskový kabel od LCD.

Pak spojíme nejprve spodní část navigace, rám i obal a zacvakneme i vrchní výstupky. Když vše spolu dobře sedí, zašroubujeme oba horní šrouby a zacvakneme gumovou krytku externí antény.

To je vše. Samotná výměna LCD navigace TomTom Go 730 trvá kratší dobu, než přečtení tohoto textu. Věřím, že i vaše navigačka po tomto servisním zákroku opět funguje jako hodinky, stejně jako moje. Šikovný kutil dokáže ušetřit nemalé peníze a prodloužit životnost svého zařízení.

A pokud se vám náhodou oprava nepovedla, zanedlouho se můžete těšit z nové navigace.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře: „Výměna poškozeného LCD na navigaci TomTom

  1. Google Chrome 56.0.2924.87 Windows 10

    dobri ja bi som potreboval iba displej aka bi bola cena asi je taki isty aki mate na o braskoch tomtom

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..