Starý nábytek: Jak mu dát nový lesk?

painting Možná máte starý nábytek, který vám dobře slouží, a nechcete pořizovat nový. Rádi byste mu ale dodali nový lesk. Možná jste nějaký nábytek dostali či zdědili. Není to úplně podle vašeho gusta, ale připadá vám hloupé sice starší, nicméně bytelné a dobře sloužící kousky vyhodit. Proto byste je rádi přetvořili více k obrazu svému. Jak na to? I starý nábytek se dá různými způsoby oživit. Třeba nátěrem.



Volte ekologické laky

Můžete použít nátěrové barvy, ale také tapety nebo textilie. Fantazii se přitom meze nekladou. Pokud si vyberete nový nátěr, nejdříve je třeba z nábytku odstranit ten starý. To vás bude stát určitý čas i práci. Horkovzdušnou pistolí opalte starý lak. Potom ještě povrch dočistěte a dohlaďte smirkovým papírem. Odsajte důkladně prach a můžete se vrhnout do práce. Jaký nátěr zvolit? Nejlepší je vybírat z různých ekologických disperzních nátěrových hmot. Těmi se nemusíte bát natřít třeba i nábytek v dětském pokoji, protože je zdravotně nezávadný a vy můžete ručit za to, že se ani vám, ani vašemu dítěti nic nestane. Výhodou je, že práce s disperzními barvami je velmi snadná, nevyžaduje zvláštní postupy a bez potíží ji zvládnete i vy. Navíc dalším bonusem je skutečnost, že je barva ekologická.
Můžete volit i různé lazurovací laky. Buď například tenkovrstvé lazury se dobře vpíjejí do dřeva, naopak lazury se silnější vrstvou odolávají UV záření a vlivům počasí, takže jsou vhodné pro venkovní nábytek umístěný například na balkonech, terasách či verandách.

textura

Tapety rozsvítí váš byt

Ještě jednodušším způsobem jak nábytek oživit, je použití tapety nebo bordury. Tady stačí povrch nábytku dobře omýt, osušit a nakonec ještě dobře odmastit. Nechcete-li, nemusíte z povrchu nábytku před tapetováním ani lak odstraňovat, tedy pokud například není poškozený, částečně oloupaný a podobně. V takovém případě je to samozřejmě nutné, protože jinak by tapeta špatně přilnula a vytvářely by se v ní prohlubně a nerovnosti. Samolepící tapety či jenom ozdobné bordury už dnes nejsou příliš drahé a je v nich skutečně velmi široký výběr. Zvládnete je nalepit klidně i sami bez pomoci kohokoli jiného, tedy pokud nejde o příliš rozměrné kusy tapet. Výsledný efekt je potom vynikající, protože nábytek doslova barevně rozsvítí. Můžete si vybrat tapety různých odstínů a dekorů. Na dřevotřískovém nábytku si tak vykouzlíte dokonalý dřevěný povrch klidně i s omakem typickým pro pravé dřevo. Vůni dřeva vám samozřejmě tapeta nenahradí, ale pomůže vám váš domov příjemně zútulnit. Podobně můžete pomocí samolepících tapet simulovat jiné dekory a povrchy.

Související:  Jak jednoduše založit firmu

Vytvořte mozaiku nebo starobylý povrch

Existují další, trochu náročnější metody, jak si nábytek vylepšit. Pokud jste ale hraví, můžete zvolit pro oživení nábytku i různé výtvarné techniky. Třeba na desku staršího stolku vytvořit mozaiku z keramických střepů. V tom případě zbavíte desku starého laku opálením a nově ji nalakujete. Nový lak nechte opravdu dobře oschnout. Na papír si potom načrtněte dekor mozaiky a z něj ho přenesete přímo na povrch desky. Pak nanesete lepidlo. Pokud se jedná o keramiku, použijte lepidlo na obkladačky. Na lepidlo naskládáte vzor sestávající z různých keramických střepů, který jste si předtím zakreslili a připravili. Jakmile vše zaschne a střepy dobře drží, vyspárujte mozaiku a přebytek spárovací hmoty setřete.

Jinou možnost efektního dekoru nábytku nabízí také krakelování. Při něm speciální vrstvou roztrháte krycí lak, takže vzniknou praskliny, které asociují, že jde o velmi starý kousek nábytku. Vzniklými prasklinami prosvítá původní lak. Díky této originální výtvarné technice založené na dvou různých lacích předměty uměle zestárnou. Můžete tak nábytek odekorovat pomocí ubrouskové techniky, takzvané decoupage a potom krakelovat. Získáte efektní obrázek s puncem starobylosti.
 

 

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..