Jak správně mazat panty dveří

Zní to u vás jako v hororovém filmu při každém otevírání dveří? Budíte se v noci při průvanu na strašidelné zvuky z vedlejšího pokoje? Sousedé na vás klepou, že se jejich děti budí vždy, když přecházíte z pokoje do kuchyně a spátky? Načase podívat se blíže na panty, odborně řečeno na dveřní závěsy.

Někomu vrzání pantů na dveřích nevadí, někdo si je neumí ztišit. Měl jsem souseda, kterému panty vrzali opravdu tak, že mi to v noci vadilo. Tak jsem se ho u výtahu rovnou zeptal, jestli mu to nevadí, nebo je jen neumí namazat, že bych mu je přišel opravit. Odpoledne už byly ticho …Vrzající panty znamenají, že závěs dveří je bez maziva, resp. staré mazivo vyschlo. Dochází ke tření mezi dvěma plochami kovu a zadrhávání při otáčení se přenáší na plochu dveří, které rezonují jako ozvučnice hudebního nástroje a my slyšíme typický zvuk, jako ze strašidelného filmu.

Panty můžete mazat olejem nebo vazelínou. Oba způsoby ale používáme v jiných případech.

Nejlepší je namazat panty, když jsou dveře nové a nasazujeme je do zárubně. Zkontrolujte tyčky na zárubni, zda nejsou znečištěny například barvou, a natřete tenkou vrstvou vazelíny. Vazelínu můžete koupit například na benzínové pumpě nebo v prodejně autopotřeb nebo potřeb pro kutily. Kromě speciálních druhů, například potravinářské silikonové, jsou dva základní druhy vazelíny: obyčejná a na vodní čerpadla. Pokud nemáte dveře venku, na větru a dešti, stačí vám obyčejná v nějaké malé krabičce, budete ji mít na celý život. Nasaďte dveře a otřete zbytky vazelíny na pantech, které se vytlačily při nasazování dveří, například papírovým ubrouskem.

Horší je namastit panty dveří, které jsou nasazeny v zárubni. Ne vždy je možné sundat je dolů, abychom je namastili vazelínou, jako v předešlém případě. Často tomu brání nábytek, nemůžeme dveře otevřít natolik, abychom je zvedli přes horní hranu zárubně. Tehdy použijeme olej. Ideální je olejnička s tenkým brčkem na konci, kterou můžeme lehce stisknout a tak dostat kapku oleje na správné místo. V našem případě do mezery mezi horním a spodním dílem pantu. Využijeme přitom schopnost oleje vzlínat do štěrbin. Po nanesení kapky oleje ke každému pantu dveřmi pár krát důkladně zamáváme (naplno otevřeme a zavřeme), aby se olej dostal co nejvíce do pantu. Pak závěsy opět zvenčí důkladně otřeme od přebytečného oleje. Ideální je, pokud můžeme dveře alespoň o centimetr či dva nadzvednout, například dřevěným klínem pod dveřmi a nanést olej přímo na tyčku pantu.

Lepší než olejnička je olej ve spreji. Silikonový olej. Předtím, než ho nastříkáte do spáry mezi díly pantů, zezadu nasaďte za ně ubrousek nebo papírovou kuchyňskou utěrku, abyste nezamastili i dveře i stěnu a pak pant i zepředu otřete. Netřeba připomínat, že olej stříkejte přes tenkou trubičku. Jinak ho budete mít všude, jen ne v pantu. A hned potom si umyjte ruce důkladně mýdlem. Silikonový olej maže opravdu skvěle a jemně rozprášen se dostane všude. Aby se vám nestalo, že krátce nato chytíte do ruky volant v autě a v zatáčce se vám bude klouzat.

Mnoho lidí používá jako univerzální mazací přípravek sprej WD40. To však není mazadlo, ale odmašťovač. Jeho úkolem je čistit, odvodnit a vysušit zaseknuté spoje či řetěz. Na chvíli možná máte pocit, že je vše namazané, ale za pár dní máte problém zpět. Po aplikaci WD40 na uvolnění spoje musíte použít mazadlo.

Olejem namazané panty bez sundání dveří se vám ale po pár měsících ozvou znovu.

Dá se tomu předejít dříve, než dveře osadíte do zárubně, případně pokud máte možnost je sundat. A máte k dispozici vrtačku. Shora do uzavřené části pantu na dveřích navrtejte malý otvor o průměru 1 až 2 mm (opravdu na tom nezáleží) a přes něj můžete kdykoliv dodat do pantu kapku oleje z olejničky či spreje vždy, když se panty ozvou svým typickým strašidelným zvukem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře: „Jak správně mazat panty dveří

 1. interiérové dveře Brno
  Google Chrome 41.0.2272.89 Windows XP

  Pěkný článek o údržbě interierových dveří a jejich součástí. Mnoho lidí na toto vůbec nedbá.

 2. Google Chrome 41.0.2272.89 Windows 8.1 x64 Edition

  Já to mažu WD-40 – a je to podle mě nejlepší možné řešení.

  • Firefox 16.0 Windows XP

   Ne, není. WD-40 není mazadlo. Možná na krátkou chvíli promaže, ale potom je to o to horší. VW-40 můžete použít pro uvolnění zarezlých pantů, ale na ne jejich mazání.

 3. Chrome 92.0.4515.90 iPhone iOS 14.7

  Diky moc! Myslel jsem si, ze to WDcko asi neni to prave 🙂 koupim vazelinu.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..