Výměna WC v paneláku: Co obnáší?

dverekaždém bytě je jedno místo, které sice návštěvám nepředvádíme, ale přesto se bez něho neobejdeme. Toaleta. Pokud je dobře provedená, může nám sloužit dlouhé roky i desetiletí, ale dříve či později stejně jednoho dne nastane situace, kdy budete nuceni ji vyměnit. Co pak?Zvažte, zda místnost neprosvětlit

Na toaletu máme především dva základní požadavky, které chceme, aby splňovala: čistotu a funkčnost. Teprve v závěsu za těmito požadavky jde estetická stránka. Nad výměnou toalety se zpravidla zamýšlíme ve chvíli, kdy stávající WC neplní zmiňované požadavky. Může se to stát třeba v případě, že WC začne protékat, nebo se stále porouchává splachování. Pokud jste se rozhodli pro výměnu WC, nejde o nijak složitou záležitost. Můžete si ale ujasnit, zda současně s výměnou WC neuděláte celkovou rekonstrukci celé místnosti. Máte k tomu ideální příležitost. Vyměnit dlažbu, obklady. Jestliže trpíte pocitem, že je na toaletě málo světla navzdory kvalitnínu osvětlení, můžete nechat předělat příčku a vložit do ní skleněné tvárnice luxfery, aby do místnůstky pronikalo více denního světla ze sousední místnosti. Toaleta se tak příjemně prosvětlí a celkový dojem bude provzdušněnější.

Slaďte si celý interiér

misa Jestliže přikročíte k celkové rekonstrukci, popřemýšlejte o tom, jak toaletu nově zařídit, aby byla příjemnější, hezčí, prostornější a daly se zde i lépe uložit nezbytné věci. Například skříňku na čisticí prostředky, dále odpadkový koš určený na vložky, kam umístit držák na toaletní papír. Jakou zvolit barvu obkladů. Modrá a bílá evokuje dojem čistoty, naproti tomu odstíny meruňkové, losové nebo světle žluté a podobné působí velmi teplým, přátelským dojmem. Naopak tmavší odstíny například zelené, černé budí dojem chladu. Barvě obkladů a podlahy byste pak měli přizpůsobit i vnitřní zařízení, tedy skříňky či držáky na toaletní papír. I sedátka na WC mísu se dají vybrat v různých barvách, nemusíte volit klasické bílé. Například můžete zvolit různě pomalovaná nebo také dřevěná. Vždy si se slaďte s celým interiérem.

Pozor na závěsné mísy

Když si budete vybírat novou mísu, musíte mít na zřeteli, jaký máte odpad, abyste si zbytečně nezkomplikovali napojování WC na odpadní rouru. V zásadě existují tři typy WC Combi. Se svisle umístěným odpadem, se zadním odpadem rovným a šikmým. U zadního rovného odpadu je jeho výška normou stanovená na 180 mm nad podlahou. Jde-li o šikmý odpad, většinou je stanovený úhel 30 stupňů od vodorovné roviny. Také můžete vyměnit WC umístěné na zemi a místo něj zvolit mísu zavěšenou na stěně. Ovšem pokud si vyberete závěsné WC, je třeba brát v úvahu jednu důležitou věc. Pokud u vás v paneláku ještě neproběhla výměna stoupaček a vy si pořídíte závěsnou mísu, s největší pravděpodobností jste si na sebe ušili past. Při rekonstrukci stoupaček totiž je třeba rozbourat celou stěnu, takže se tím pádem bude muset odmontovat i mísa a vy budete po dobu rekonstrukce bez ní. To se ale u mísy umístěné na zemi stát nemůže. Navíc na umakartová jádra není rozhodně vhodné závěsnou mísu montovat. Má přece určitou hmotnost. Takže pozor při volbě závěsné mísy.

wc

Jak zvládnout celou akci sami?

Jak postupovat, pakliže si na výměnu troufnete sami? Nejprve je třeba zavřít přívod vody do nádržky a spláchnutím celou nádržku vyprázdnit. Potom vyprázdněnou nádržku odmontujte. Voda zbylá ve WC míse je pouze v sifonu. Odšroubujte mísu z podlahy a opatrně vysuňte z odpadní odtokové roury. Vylejte vodu ze sifonu do kbelíku. Nemusíte odpadní potrubí zaslepovat, protože jde o spádový systém, ve kterém voda teče vždy dolů. Proto rozhodně nikoho nevytopíte. Pak už můžete montovat novou mísu. Pokud má nová mísa stejné rozteče děr jako ta stará, nemusíte ani sádrovat staré díry v podlaze a vrtat nové, protože lze použít ty stávající.
 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..