Nepodceňujte vibrace při používání křovinořezu

Když si koupíte nový křovinořez nebo strunový vyžínač s benzínovým motorem, součástí návodu k používání bude i výstraha před vibracemi a doporučení používat antivibrační rukavice při sekání trávy. Zejména při používání motorových sekaček ve své domácí zahradě máme tendenci tato doporučení ignorovat. No neměli bychom, pokud se chceme vyvarovat pozdějším zdravotním problémům.Pohon žací hlavy s plastovou strunou na trávu nebo ocelovým kotoučem k odstranění náletových dřevin zajišťuje spalovací motor. Levnější křovinořezy jsou vybaveny dvoutaktním motorem, dražší čtyřtaktním. Zejména ty dvoudobé i přes dobrou konstrukci přenášejí do sekačky značné vibrace a pokud sekáme opravdu velkou plochu, což nám trvá několik hodin, tak tehdy mohou být vibrace nepříjemné a mohou mít omezující dopad na naše zdraví.

Možná si nic neuvědomíme první den, ale druhý den po sekání, zvláště pokud nejsme na dlouhé sekání křovinořezem zvyklí, se mohou dostavit bolesti v dlani nebo předloktí, snížená úchopová síla dlaní a problémy s pohyblivostí, které odezní tak do tří dnů. Přitom pomoc je velmi jednoduchá.

Nemusíte kupovat speciální antivibrační rukavice. Ale minimálně hrubé pracovní rukavice byste na rukou během sečení měli mít. Velmi vhodné jsou hrubé zateplené kožené pracovní rukavice s prsty. Nebo můžete použít o dvě čísla větší pracovní rukavice a pod ně si na ruku dát cyklistické rukavice bez prstů. Prodávají se v akcích i v hypermarketech za pár desítek korun a jejich vypolstrované části dlaní spolu s vrchními pracovními rukavicemi dokonale ochrání vaše ruce od vibrací sekačky.

Protože přes dlaně a ruce se mohou vibrace během dlouhého sečení přenést až do krční páteře a netrénovanému zahrádkáři mohou způsobit nepříjemné bolesti. Nevyplatí se být falešným hrdinou a chtít posekat celou zahradu na jeden zátah. Klidně si po hodince udělejte pauzu. Dopřejte odpočinek sobě i sekačku nechte trochu vychladnout, dejte si šálek čaje nebo kávy a později pokračujte v sekání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře: „Nepodceňujte vibrace při používání křovinořezu

 1. Google Chrome 112.0.0.0 Windows 10 x64 Edition

  Dobrý den,
  velmi mně pobavila věta : „Velmi vhodné jsou hrubé zateplené kožené pracovní rukavice s prsty. Nebo můžete použít o dvě čísla větší pracovní rukavice a pod ně si na ruku dát cyklistické rukavice bez prstů.“… dotyčný co to psal asi nikdy nesekl v létě kdy je cez den +- 30 stupňů… 😀

  • Firefox 112.0 Windows 7 x64 Edition

   Dobrý den.
   dotyčný to nejen zkusil, ale i používá, na jaře, v létě i na podzim.

   A co vy, zkusil jste si, co kritizujete?

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..