Vypadl proud? Nepanikařte

Nedávno v paneláku vypadl dopoledne proud. Jelikož naše společnost je nastavena tak, že bez elektriky si ani neškrtne, i já jsem se vybral do města. Doma se toho totiž hodně udělat nedalo. Dolů jsem se vybral samozřejmě po schodech, i když jsem si při tom nezpíval. O dvě patra níže jsem potkal sousedku, starší paní. S kuchyňským nožem v ruce se hrabala v rozvodné skříni na chodbě.Když mě uviděla, řekla mi, že jí nejde elektřina. Nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo plakat, když jsem ji tam tak viděl v komické situaci, jak s nožem na chléb se přehrabuje mezi kabely od televize a internetu vedle hodin elektrárenské společnosti. Řekl jsem jí, že proud nejde v celém paneláku, že se nejedná o poruchu v jejím bytě, aby skříňku raději zavřela a počkala, dokud to opraví a elektřinu zase pustí.

Byl jsem rád, že mě poslechla, protože kdyby bylo všechno pod proudem a ona by se špatně dotkla něčeho v té šachtové skříňce nebo prořízla izolaci nesprávného kabelu …

Co dělat při výpadku elektrického proudu?

Hlavně nepanikařte.

Přes den je situace jednoduchá, všude je dost světla. V noci je to horší. Zhasne světlo, televizor, je tma. Pokud je výpadek v celé čtvrti, zhasnou i pouliční světla. Je dobré, pokud se ve svém bytě orientujete i po tmě a když víte, kde máte svíčku, zápalky nebo zapalovač nebo baterku s nabitými baterkami. Hlavně když víte, že je máte. Tak je tedy najděte, nerozbijte si kolena o nábytek a kuchyňskou linku a posviťte si na tu tmu.

V první řadě byste měli zjistit, zda se jedná o výpadek proudu jen ve vašem bytě, nebo v paneláku či celé čtvrti.

Pokud zhaslo světlo, ale jiné spotřebiče (televizor, hodiny s napájením ze sítě či mikrovlnka s hodinami …) vám jdou, pravděpodobně vám pouze vypadl jistič. Jističe pro rozvody elektřiny máte pravděpodobně v chodbě. Jističe však nevypadávají jen tak samy od sebe. Pravděpodobně vám praskla žárovka. Nejprve ji tedy vyměňte a pokud nemáte náhradní, alespoň vyšroubujte z objímky. Pak můžete jistič „nahodit“, tedy přesunout páčku nejprve dolů a pak hned nahoru do původní polohy. Jističů je více typů.

Když najednou vypnuli světla i ostatní spotřebiče, problém je větší. V panelácích bývají na chodbách v instalačním jádře hlavní jističe pro celý byt (v bytě jsou jističe pro světla a pro rozvody do zásuvek). Takže je třeba zjistit, zda jsme bez proudu jen my, nebo tato „radost“ postihla celý panelák. Nejjednodušší je vyklonit se z okna a podívat se, zda je u sousedů tma, zda není tma náhodou i v paneláku naproti a jak je na tom pouliční osvětlení. Druhou možností je prostě vyjít na chodbu a zkusit, zda svítí světlo na chodbě nebo jede výtah.

Pokud ano, problém je zřejmě ve vašem bytě nebo s hlavním jističem vašeho bytu. Pokud ne, bez proudu je celý panelák a pak nemáte co řešit. Na zjišťování přítomnosti proudu v zásuvkách slouží zkoušečka, určitě ne kuchyňský nůž! Pokud se v domovních rozvodech nevyznáte, zbytečné je se v tom „vrtat“ a kontrolovat stav, i tak nevíte, jak to má vypadat.

Zkoušečku vložte do levé zdířky zásuvky a chyťte rukou zadní kovový výstupek. Pokud je v zásuvce, ve fázi, „šťáva“, v zkoušečce se rozsvítí doutnavka. Pokud doutnavka nesvítí, ale svítí v pravé zdířce, nemáte v pořádku elektroinstalaci. Pokud nesvítí ani v jedné zdířce, nemáte elektriku v zásuvce nebo nepoužíváte správně zkoušečku.

Velký výpadek, tedy pro celou čtvrť, zřejmě už řeší váš dodavatel elektrické energie. Výpadek v bytovce byste měli oznámit vašemu správci domu, ale nejdříve asi vašemu domovnímu důvěrníkovi, abyste správci nevolali všichni obyvatelé najednou… Stejně správci ohlaste problém s elektroinstalací v bytě. Správce má kontakty na servisní firmy, které problém diagnostikují a odborně odstraní. Kontakt na správce má váš domovní důvěrník nebo je na nástěnce na chodbě.

Hlavně nepanikařte a nevrtejte se v tom.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..