Šetřit vodu se vyplatí

Pokud bydlíte v paneláku nebo v rodinném domě a jste připojeni na veřejný vodovod, jistě vám to nemusím připomínat. Účty za vodu jsou rok od roku vyšší. Na jedné straně je to pro občany špatně provedena privatizace vodáren (ale někdo na tom jistě vydělal), na druhé ale i naše nepozornost nebo lhostejnost. Přitom cenu za vodu si dokážeme snížit. Sami.



Určitě nepřinutím žádným přesvědčováním ani například odpojením se od vodovodu vodárenskou společnost, aby nám snížila cenu za kubík vody. No můžeme se podívat, kde míjíme vody více, než je nezbytné a snížit spotřebu a tím i celkové náklady.

Kapka ke kapce a bude z toho celý sud. Nevěříte? Ale je to tak. Neuvěřitelně hodně vody unikne zcela bez užitku přes kapající kohoutky. Pokud používáte staré typy vodovodních baterií nebo kohoutků s otevíráním a pouštěním vody otáčením, pravděpodobně máte poškozené nebo otlačené gumové těsnění, ale na starších kohoutcích může být opotřebované i kovové sedlo těsnění. Pokud musíte stále silněji a silněji utahovat kohoutek, je nejvyšší čas pozvat instalatéra a vyměnit gumové těsnění i frézováním opravit dosedací sedla. Odměnou vám bude nejen snadnější manipulace s kohoutkem, ale odstraněním kapání vody i snížení její spotřeby a nižší faktura. Při několika bateriích v domácnosti se jedná o úsporu několika věder vody denně!

Neuvěřitelně hodně vody dokáže odtéci přes splachovače WC. Jsou dvě místa, kde spláchnete peníze do kanálu. Při špatně nastaveném ventilu napouštění vody do nádoby voda protéká nad určenou hladinu a vrchním přepadem uniká. Pokud by ten propad nebyl instalován, měli byste vodu na podlaze. Druhým místem je spodní ventil vypouštění, který pokud dobře nedosedá nebo je již opotřebované těsnění, tak propouští vodu opět do kanalizace. Po poklesu hladiny v nádržce ventil napouštění opět doplní chybějící vodu a tak pořád dokola. Pokud bydlíte v rodinném domě a místo kanalizace máte septik, musíte tuto zbytečně spotřebovanou vodu zbytečně vyvážet a platíte za ni podruhé…

Jak vodu šetřit?

Když už jsme se naučili, jak vodou neplýtvat, řekněme si nyní, jak ji šetřit při běžném používání.

V koupelně používáme dost hodně vody při běžném mytí, pouštíme-li si silný proud. Přitom i zde můžeme ušetřit až třetinu vody! Použitím perlátoru na konci výtokové trubky. Přisáváním vzduchu do vypouštěné vody tato „opticky“ zvětšuje svůj objem a proto nám stačí méně otevřít kohoutek. Perlátory mají standardizovaný závit a pasují na všechny výtokové trubky z vodovodních baterií. Pokud nemáte trubku zakončenou závitem, můžete koupit novou se stejnou délkou i zahnutím a vyměnit ji přímo na baterii.

Podobně můžete vyměnit i sprchové růžice. Nové růžice mají možnost regulace tvaru proudu a množství přidávaného vzduchu nejčastěji otáčením vnějšího obvodu růžice. Přitom cena může být již od dvou stovek.

Výraznou úsporu vody a tím i peněz může znamenat výměna baterií v kuchyni a koupelně za pákové, pokud jste tak ještě neučinili. Při ceně od osmi až dvanácti set korun za kus. Umožní vám jednak kdykoliv vodu pustit a zase zastavit, byť na malou chvíli, a pak zase pustit na potřebný čas, čímž výrazně sníží spotřebu vody. A současně umožňují nastavit poměr teplé a studené vody a při zastavování proudu si tento poměr „zapamatují“ a při opětovném puštění vody už nemusíte znovu hledat správný poměr teplé a studené a celkovou teplotu vody.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář: „Šetřit vodu se vyplatí

  1. Firefox 22.0 Ubuntu x64

    Zdravím, co se týče šetření vody, můj tip je páková baterie. Když se doma jdeme koupat nebo sprchovat a točíme kohoutkama, abysme si navolili tu správnou teplotu vody, přichází spousta litrů vniveč. My jsme před pár lety vyměnili kohoutkovou vanovou baterii za pákovou a rozdíl je vskutku znát.
    Lukáš

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..