Akumulátorová vrtačka

Pokud jste domácí kutil nebo občas něco opravujete v bytě nebo vyrábíte v domě nebo na zahradě, bez pořádného nářadí se neobejdete. Nenahraditelným pomocníkem je právě vrtačka. Ať už potřebujete pověsit obraz na panelovou stěnu nebo opravit nábytek či vyrobit pergolu do zahrádky. Vybrat si můžete ruční nebo elektrickou, s příklepem nebo bez, nebo lehkou akumulátorovou. Ale kterou z nich?Každý typ vrtačky má své výhody, ale i své slabší stránky. Malou ruční vrtačkou na „chlebový pohon“ snadno vyvrtáte malé otvory do dřeva nebo kovu, ale se rychle unavíte. Hodí se, když potřebujete občas něco rychle vyvrtat. Naopak elektrická vrtačka na 220V je typ na trvalé používání, utáhne i velké vrtáky do oceli nebo betonu, ale je zase těžká. A její dosah je omezen délkou přívodního kabelu a použití podmíněno zásuvkou na 220V.

Akumulátorová vrtačka kombinuje výhody obou předchozích. Je lehká a můžete ji použít kdekoliv, bez ohledu na to, zda je tam přiveden elektrický proud nebo ne.

Stejně jako u jiných strojů a nástrojů, i akuvrtačky se vyrábějí menší a pro hobby použití i robustní pro řemeslné nasazení a v různých výkonech, podle zamýšleného použití. Tím se také liší cenou.

Nejméně viditelným, avšak asi nejdůležitějším parametrem akuvrtačiek je napájecí napětí a druh akumulátoru. Starší typy, ale i dnes prodávané levné typy zejména v supermarketech, jsou napájeny NiCd (niklokadmiovými) akumulátory a napětí bateriového paku je pak 12 nebo 18V. Bohužel, používané baterie mají většinou nízkou životnost a také bez ohledu na dobu užívání je jejich životnost tak půl roku. Některé typy jsou vybaveny podobnými akumulátory NiMH a jejich životnost je také tragická.

Mnohem lepší životnost mají akuvrtačky s akumulátory typu LiIon, jsou ale i dražší. Vrcholem jsou akumulátory typu LiFePO4, které používá firma DEWALT. Jde o profesionální nářadí, kterému odpovídá i cena.

Pro domácí občasné použití stačí i ta nejlevnější z hypermarketu, ale po roce vám zůstane vrtačka bez použitelného akumulátoru. Pokud plánujete si ji nechat i déle, než vám bude trvat letní oprava v domě, poohlédněte se po akuvrtačkách s LiIon akumulátorem.

Kromě vrtání děr (od průměru 1 do 8 mm) využijete akuvrtačky i jako šroubovák na samořezky do dřeva nebo sádrokartonu. Ať už při výrobě drobného nábytku nebo úpravě podkroví vám ušetří spoustu námahy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..