Jak ušetřit obyčejnou žárovkou?

Ceny energií stoupají každý rok a elektřina není výjimkou. A ačkoliv nám „moudrá Evropská unie“ zakázala silnější žárovky, které s námi tu byly stovku let, stále se mohou legálně používat slabší, 60, 40 a 25 W. Opravdu, budou nás policisté zavírat, pokud použijeme silnější žárovku, jak nám EU schválila?Zpět ale k šetření. Každému je jasné, že zapnutí vypínače a rozsvícení žárovky roztáčí elektroměr a tím nám roste účet za elektřinu. Jak tedy ušetřit svícením?

Vše je snadnější, když víte, jak věci fungují. Žárovky jsou konstruovány na jistou dobu svícení. Teoreticky by se daly vyrobit tak, a by vydržely svítit skoro navždy, to by bylo ale neúměrně drahé. Levnější je vyrobit je tak, aby jejich vlákno vydrželo určitý počet hodin. U běžně dostupné například 60W žárovky je to asi 1 000 hodin. Dříve se vyráběly i žárovky pro průmyslové použití, které měly životnost zvýšenou na 5 000 hodin. Nikdy jsem to neměřil, ale vím, že vydrželi podstatně déle, přestože nebyly mnohem dražší a ještě mi jich pár kousků zůstalo. Po přepálení vlákna uvnitř skleněné baňky můžeme žárovku vyhodit, ehm, ekologicky zlikvidovat.

Jenže o životnosti žárovky nerozhoduje pouze celková doba jejího svícení. Neméně důležitý je i počet rozsvícení. Čím častěji žárovku rozsvěcujete a zhasínáte, tím dříve ji spálíte. Pokud do ceny svícení počítáte nejen cenu elektřiny na svícení, ale i cenu žárovky, jistě víte, kam mířím.

A ještě k té elektřině. Svítící žárovka má nějakou konstantní spotřebu elektrické energie. Avšak na prožhavení studeného vlákna je potřebný mnohem větší příkon, i když jen na krátkou dobu. Takže čím častěji a na kratší časové úseky žárovku rozsvěcuje, tím více zkracujete její životnost a současně utrácíte více elektřiny.

Jak tedy ušetřit žárovkou?

Na místech, kde každou chvíli žárovku zapínáte a vypínáte ji jednoduše nechte svítit stále. Typickým příkladem je koupelna. Dokud se ráno celá rodina vystřídá při hygieně, může žárovka svítit nepřetržitě, zhasne ji ten poslední. Po čase sami zjistíte, že se vám „zázračně“ prodloužila životnost žárovek a snížil i účet za elektřinu. Jen nezapomeňte, poslední ať zhasne 😉


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře: „Jak ušetřit obyčejnou žárovkou?

  1. Google Chrome 32.0.1700.107 Windows 7 x64 Edition

    Žárovkou se asi moc ušetřit nedá a to ani když je úsporná. Spíš bych uvažoval o LED případně světlovodech na těch se dá něco ušetřit.

    • Firefox 16.0 Windows XP

      Patrně jste nečetl článek. Pokud někde používáte žárovky a často je rozsvěcujete a zhasínáte, tak je způsob, jak jimi ušetřit. Stačí změnit své chování. Ostatně jako vždy v živote 😉

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..