Také doma přesazujete květiny do nového substrátu? Nebo sázíte balkónová rajčata? Hospodyňky kupují nové substráty po pytlích. Co ale se starou, vyžitou zeminou? Škoda to je jen tak vyhodit.
I když je starší zemina z květináčů a truhlíků ochuzena o živiny, které z ní vytáhli rostlinky, ještě vždy to může být dost dobrá půda. A vysypat ji jen tak do odpadků nebo na trávník před činžovní dům je škoda. Může ještě dobře posloužit.
Mnoho lidí z bytovek má zahrádky v zahrádkářské osadě. Ty se v minulosti zřizovaly na místech, která se družstvům nebo státním statkům nevyplatilo obrábět. Většinou proto, že půda nebyla velmi kvalitní. Zahrádkáři, kterým šlo více o samotné zahrádkaření, než o hektarový výnos, takovou půdu obdělávali s radostí. A hnojili, kopali, sázeli a pěstovali o duši. Ale stále je to půda málo kvalitní.
Pokud jste vlastníkem takové zahrádky, stará zemina z truhlíků je ještě vždy výborná oproti té, kterou obhospodařujete na svém políčku. Takže řešení, kam s ní, je velmi jednoduché. Starou zeminu z panelákových květináčů odvezte do zahrádky. Můžete ji u využít při sázení sazenic nebo nových keříků. Dejte ji ke kořínkům, rostlinky se spíše ujmou. Stejně ji můžete využít ke květinám, poděkují se vám.
Pokud zahrádku nevlastníte, ale staráte se květinové záhony před činžovním domem, starou zem využijete i zde. A pokud péči o květiny má na svých bedrech některá ze sousedek, nabídněte je svůj vlastně odpad, ona už bude vědět, co s ním.
Co je pro jednoho odpad, může být pro druhého surovina.
.