Historické hranice

Při vnímání historických událostí si málokdo uvědomuje, že hranice států v té době nebyly totožné s dnešními hranicemi a že tedy průběh a dopad událostí třeba vnímat v kontextu doby. Najít však na internetu mapu s hranicemi států v konkrétní době není až tak jednoduché. Jak to bylo v Evropě, to vám ukážeme. Podívejte se, jak se Evropa a hranice jejich státních útvarů vyvíjely za posledních 1000 let.




Za velkými změnami hranic států téměř vždy byly války. Stačí si vzpomenout na 1. světovou válku a rozpad impérií, někteří lidé ještě i nyní mají z toho trauma. Samozřejmě, ztráta území znamená pro vládnoucí elitu vždy i ztrátu nerostného bohatství a hlavně obyvatelstva, které je nuceno silou platit daně právě vládnoucí elitě.

Nejčastějším omylem vnímání hranic na našem území je rok 1939 a Mnichovský diktát. Zejména starší ročníky obyvatel, spojené s červenou minulostí naší vlasti často zdůrazňují, že v případě nepodepsání Mnichovské diktátu Evropskými mocnostmi nebo jeho nerespektováním československou vládou by nám na pomoc proti fašistům přišel Sovětský svaz a jeho armáda. Pokud bychom i „opomenuli“ kvalitu výzbroje tehdy zaostalé země, tak nemůžeme opomenout fakt, že tehdejší Československo (včetně Podkarpatské Rusi, o kterou jsme po válce přišli také nepříliš dobrovolně) a Sovětský svaz neměli společné hranice! Vojska, které by nás měly zachránit, by se museli probít přes nepřátelské polské území, nebo dopravit mnohem delší trasou vlakem přes přátelské Rumunsko. Pokud by s tím rumunská vláda souhlasila.

Takže pojďme zpět do minulosti. Jak vypadala Evropa a hranice států za posledních tisíc let? Můžete si to podívat na této mapě, kde za 3 minuty vidíte vznik a zánik států, posouvání hranic, spojování a rozdělování zemí.

Související:  3D tiskárna pro komerční i zábavné účely

Nevýhodou videa je, že nevidíte čas, tedy kdy k posunu hranic docházelo.

Avšak i takové video je k dispozici 😉

Pouze v minulém století se autor „trošku“ netrefil v okolí 2. světové války, co si ale všimnou pouze ti, kteří historii dobře znají. A pokud máte pocit, že roky utíkají příliš rychle, můžete si video zastavit a pak zase spustit.


.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..