Jak chovat slepice, aby nezničily zahradu

Nechcete-li chovat čistokrevné slepice jako zálibu, zřejmě je vaším cílem zaobstarat si domácí čerstvá vejce a sem tak i nějakou slepičí polévku nebo smažená kuřecí prsa. Hrabavá drůbež však dokáže malý prostor celkem zdevastovat, proto hospodyňky slepice nerady vidí ve svých zahrádkách. Jak skloubit touhu po zdravých potravinách i hezké zahradě?



Současné menší pozemky u rodinných domů nedovolují oddělit hospodářský dvůr od společenského a užitkovou zahradu, bývalý záhumenek, vyčlenit za ní. Je potřeba to skloubit a využít dostupný prostor. A představa, že slepice od rána hrabou mezi květinami a rybízem a devastují trávník se nelíbí asi nikomu.

Chov na volno má výhodu v tom, že si velkou část potravy dokážou slepice obstarat samy. No na malém pozemku se jejich přikrmování stejně nevyhneme, protože malý prostor nabízí málo potravy. A potom nemá význam nechat je běhat po pozemku, protože způsobené škody převýší užitek z vajec i masa.

Voliéra je kombinací klecového chovu a volného výběhu

Komerčně produkovaná vejce se dělí na bio vajíčka, vejce z volného chovu,chovu v halách na podestýlce a chovu v klecích. V tomto pořadí klesá náročnost na chov i energii a také cena vajec. A i když jsou klecová vejce vytlačována z obchodů různými ochranářskými organizacemi i prohlášeními samotných obchodů, dají se jejich vajíčka považovat za nejzdravější, protože jsou nejčistější. Z chovné klece putují čistou cestou na pás a odsud do třídírny vajec. Naproti tomu chov na podestýlce představuje potřebu velkou část vajec sbírat právě z té podestýlky a trusu v něm, protože ne každá slepice se naučí chodit do snáškového hnízda. To zvyšuje množství manuální práce, cenu a snižuje čistotu a kvalitu vajec. A jsou ty slepice opravdu šťastnější?

V domácích podmínkách u menšího počtu slepic pro potřebu vlastní rodiny je výhodné postavit voliéru s uzavřenou střechou a pletivem, ohraničujícím výběh pro slepice a v ní udělat „nocovnu“ pro slepice a snášková hnízda na vajíčka.

Související:  Pes v bytě: Jaká jsou úskalí chovu?

Ideálním stavebním materiálem je dřevo, patřičné ošetřené proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu, doplněné překližkou na velké plochy a střechou z trapézového plechu. Voliéru s kurníkem je vhodné umístit na pevný základ, například na hranoly na zemních vrutech. Proti liškám a kunám musí být voliéra chráněná chovatelským pletivem z ocelových drátů s oky 19 x 19 mm nejen na bočních stěnách, ale i kolem základů voliéry pásy širokými alespoň 50 cm. Vnitřek voliéry tak dovolí slepicím hrabat v zemi, vnější obvod je chráněný proti podhrabání predátorů.

Při navrhování voliéry a kurníku je potřeba počítat s plochou výběhu nejméně 0,5 m2 na jednu slepici, ale raději víc, v kurníku je potřeba délku bidla násobit počtem slepic a šířkou 30 cm. Na jedno snáškové hnízdo by mělo připadat maximálně 3 až 4 slepice, ale jestli nemáte možnost chodit ke kurníku každý den, je potřeba snáškových hnízd raději více, aby se slepice nepustili do „starých“ vajec. Vajíčka byste měli mít možnost vybírat bez toho, abyste museli vstupovat do voliéry, minimalizujete tak zavlečení choroby do kurníku a znečištění okolí nebo bot trusem. Stejně tak čištění kurníku od znečištěné podestýlky by mělo být možné z vnějšku celé konstrukce.

Kromě hlavního vchodu do kurníku je vhodné myslet i na další dveře, kterými můžete do voliéry vložit krmivo, vodu či zeleň bez toho, že byste do něj vstupovali.

Nejčastější námitkou budoucích chovatelů je nutnost brzkého ranního otevírání kurníku a vypouštění slepic do voliéry a večerní zavírání. Dnes ale může chovat slepice i člověk, který je trvale pracovně vytížen, bez toho, aby musel řešit otevírání kurníku. Dají s ev eshopech koupit různé typy automatických otvíračů a zavíračů dvířek. V nastaveném čase anebo podle množství světla venku se dvířka otevřou a slepice mohou vyběhnout z kurníku do voliéry. A večer, když už jsou slepice na bidlech, se dvířka samy zavřou.

Související:  Slepice musí být v suchu

V prodejnách chovatelských potřeb se dají koupit krmítka a napaječky, do kterých umístíte potravu a vodu i na několik dní. V kombinaci s automatickými dvířky do kurníku máte tak jistotu, že i když pracujete na směny anebo cestujete do práce a z práce delší dobu, o vaše slepice je postaráno a nemusíte si dělat starosti bez ohledu na roční dobu a časy svítání a soumraku.

Inspiraci na stavbu vašeho kurníku najdete například na Youtube.com, detailnější postup na tomto webu. Šikovný domácí kutil dokáže kurník s voliérou postavit i sám bez placení za řemeslníky.

Při rozhodování o stavbě kurníku a chovu slepic nezapomeňte, že kromě místa pro samotný kurník musíte uvažovat i o tom, zda máte dostatečné velký kompostér (podestýlku z hoblin a s trusem musíte někde ukládat) dost daleko od domu i lidí, zda máte skladovací prostory na krmivo a jeho přípravu. Krmit můžete kupovanými směskami šrotu nebo granulemi, ale podle složení některých je potom výhodnější kupovat si průmyslově produkovaná vejce. Jestli uvažujete o pšenici jako hlavní složce potravy nosnic, potřebujete cca 50 kg na rok a slepici, k tou na zimu kukuřiční šrot a nějaké směsi vitamínů, stopových prvků a minerálů včetně krmného vápna. A to už nějaké místo zabere.

Nedá se říct, že chovat doma slepice na vajíčka a maso je levnější, než je kupovat v obchodě. Postavíte-li se k celé problematice správně, získáte za přibližně stejné peníze podstatně zdravější a chutnější produkty jen za půlhodinu vašeho času denně. A jestli uvažujete o chovu slepic dlouhodobě, tak i náklady na stavbu kurníku a jeho vybavení se vám do ceny domácích vajec „rozpustí“ tak, že nemusíte mít pocit drahých vajec a drahého drůbežího.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..