Vyhřívání napáječky pro slepice v zimě
Warning: Undefined array key "a" in /data/f/b/fba48fa4-a408-4ccc-a115-eade7b092b48/nase-hobby.cz/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Warning: Undefined variable $link_option in /data/f/b/fba48fa4-a408-4ccc-a115-eade7b092b48/nase-hobby.cz/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/box.php on line 41
Chovat slepice v zimě není úplně jednoduché. Zatímco samotným slepicím zima, mráz ani sníh nevadí, voda v zimě zamrzne a slepice nemají co pít. A při konzumaci suchého krmiva, jakým je obilí nebo granule, slepice potřebují hodně vody. Jak jednoduše zajistit drůbeži pitnou vodu v čase mrazivých zimních dnů a nocí?
Pro úplnost dodáváme, že i když slepicím nevadí mráz, vadí jim průvan a vlhko. Tedy mokro ve výběhu i v kurníku. Proto by měla být podestýlka vždy suchá, tedy bez trusu. Nemáte-li možnost zaobstarat si suchou slámu, můžete použít kupované dřevěné hobliny v slisovaných balících.
Ne každý má možnost použít elektřinu v kurníku a napájet jí výhřevné desky pod napaječky. V takovém případě s úspěchem využijete voskové náplně do kahanců, které zapálíte vložené do bezpečných betonových tvárnic, přikryté keramickou střešní taškou. A na takto vyhřívanou podložku už můžete položit běžnou napaječku pro drůbež. Doporučujeme raději s menším objemem cca 3 litry, aby nezamrzala voda v horní části napaječky.
Běžná náplň s dobou hoření 96 hodin, tedy 4 dny, je vhodná do teplot -4 °C. Klesají-li mrazy v noci k -8 °C, doporučujeme kahance dva. Nezapomeňte, že slepicím je potřeba vodu měnit jednou nebo dvakrát denně, protože jsou schopné ji pravidelně znečistit a to znamená ohrožení jejich zdraví. A v konečném důsledku i nižší snůšku vajec.