Jak změřit hloubku dezénu pneumatiky

 Jak změřit hloubku dezénu pneumatiky Pro použití pneumatik na osobním automobilu je předepsána minimální výška dezénu (vzorek) pneumatiky na 1,6 mm na letních pneumatikách a 4 mm pro pneumatiky zimní, resp. celoroční, použité v zimních podmínkách. Jak ale víme, zda pneumatika ještě má dostatečnou výšku dezénu nebo ji už třeba vyměnit?První možnost je pohledem. Ne, nedělám si srandu. Výrobce pneumatiky umístil do dezénu po celém obvodu a šířce pneumatiky měřící body. Jsou to malé výstupky v drážkách dezénu, které mají výšku 1,6 mm a když se objeví v zákrytu s dezénem, ​​tak je pneumatika sedřená a je třeba ji vyměnit. Pro letní pneumatiky je to jednoduchý způsob kontroly. Vidíte už brzy, že se měřící body blíží k hladině dezénu a čeká vás nákup pneumatik a jejich výměna, nejlépe v odborném pneuservisu, kde vám pneumatiku s diskem i vyváží, čímž zabezpečíte nejen pohodlnou, ale i bezpečnou jízdu. Nezapomeňte, že podle zákona musí být předepsána výška dezénu minimálně na třech čtvrtinách povrchu pneumatiky.

 Jak změřit hloubku dezénu pneumatiky Zimní pneumatiky mají u nás předepsanou výšku dezénu minimálně 4 mm. Drsnější dezén a větší výška drážek má zajistit lepší vedení vozidla na zasněženém nebo špinavém (sníh, posyp, bláto) povrchu a současně samočisticí schopnost pneumatiky, kdy odstředivou silou při otáčení kola je bordel z drážek vyhazován do blatníku.

Pro kontrolu drážek zimních pneumatik Slováci s úspěchem využijí slovenskou 5 centovou minci. Proč právě slovenskou? Ta má na zadní části vyobrazen nejznámější slovenskou horu, Kriváň. A vrchol Kriváně na rubu mince je přesně 3 mm vzdálený od okraje mince. Pokud tedy vloží minci do drážky pneumatiky a vrchol Kriváně je skrytý v drážce, je vše v pořádku a pneumatika splňuje zákonem předepsané podmínky pro použití na Slovensku v zimě a nemá problém ani s přírodními zákony. Pokud však vrchol kopce vidíte, je guma zralá na přezutí. Pro bezpečnost posádky.

Pro pořádek musím napsat, že i v zimních měsících můžete jezdit na zimní nebo celoroční pneumatice i když je její dezén nižší, než 4 mm. Předepsaná minimální výška vzorku je podle předpisů nutná pouze v době, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo to klouže. Takže i je suchá zima nebo místa sněžení jen prší, můžete bez obav vyrazit na cestu. Samozřejmě, pokud umíte zajistit, že se vrátíte dříve, než začne mrznout nebo sněžit nebo můžete auto odstavit a vrátit se pro něj při zlepšení podmínek.

 Jak změřit hloubku dezénu pneumatiky Stejně můžete zimní pneumatiky, které již mají zmíněných 4 mm dezénu na konci března, dojet v dubnu a květnu, zejména pokud více jezdíte v noci. Teploty jsou podobné spíše těm zimním, jak letním a téměř sjeté zimní pneumatiky mají v takovém období velmi dobrou přilnavost.

V Rakousku nebo Čechách je pro zimní pneumatiku předepsána minimální výška dezénu 4 mm. Na tohle už pěticentová mince stačit nebude, ale pomůže jednouerovka a nemusí být slovenská. Zlatá obruba po obvodu 1 eurové mince má tloušťku právě 4 mm a když tedy vložíte minci do drážky a obrubu nevidíte, pneumatika je OK. Pokud obruba je částečně viditelná, máte problém a co nejdříve pneumatiky vyměňte!

Na závěr malá řada. Nejen dezén, ale i správně nahuštěné pneumatiky jsou důležité pro bezpečnou jízdu. Předepsaný tlak nejčastěji najdete napsaný na vnitřní straně víka palivové nádrže, tlak v předních i zadních pneumatikách se může měnit v závislosti na počtu přepravovaných osob v autě. A správný tlak v pneumatikách má vliv nejen na bezpečnost, ale i životnost vašich pneumatik. Věnujte kontrole tlaku trochu pozornosti, vyplatí se to.

.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář: „Jak změřit hloubku dezénu pneumatiky

  1. Firefox 24.0 Mac OS X  10.7

    Děkuji Vám za váš zajímavý článek.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..