Slepice musí být v suchu

Hodně začínajících chovatelů slepic řeší, z jakého materiálu postavit kurník a zda má být zateplený, neřku-li vytápěný. Přitom tohle není vůbec důležité. Pro dobrý zdravotní stav slepic a tedy i pro úroveň snůšky jsou důležité úplně jiné parametry. Chyby ve stavbě kurníku se ukážou nejpozději v deštivém podzimu.Zateplit kurník, ať už zděný nebo dřevěný, znamená, že chcete uvnitř udržet teplotu vyšší, než je venku. Zdrojem tepla mohou být samotné slepice, ale například i infražárovka. Aby teplo neunikalo, musí být kurník uzavřený. A v nevětraném objektu se zvyšuje vlhkost. Umíte si představit, že ráno vypustíte slepice z vlhkého a teplého kurníku ven na dvůr do mrazu? Co ta vlhkost udělá na jejích těle?

V teplejším prostředí slepice více snášejí, to je fakt. Ale kde se topí, musí se i větrat. A tedy více topit. To zvyšuje cenu vajec. U 20.000 nosnic minimálně, u pěti o dost. Přitom slepicím nevadí zima a dokonce ani malý mráz.

Slepicím vadí průvan a vlhko. A toho se jim dostává od začínajících chovatelů často nevědomky víc, než dost. Ve snaze ušetřit u stavby kurníku a výběhu „na těch pár slepic“ se často uchylují k na první pohled hezkým a jednoduchým konstrukcím z internetu. Jako je na této fotce z Pinterest.com:

Snáškové hnízdo není oddělené od prostoru pro nocleh, navíc tam chybí bidlo. Slepice potom spí raději venku na prostřední příčce. A plocha „střechy“ není ani poloviční k ploše výběhu. Za deště jsou vnější okraje výběhu zmáčené a fouká-li při tom vítr, mokrý je celý výběh. Prší-li více dní, celý ten čas jsou slepice ve vlku. Ideální podmínky pro vznik chorob.

Když už chcete chovat slepice, ať už jen na vajíčka nebo i na maso, měli byste jim zajistit dobré podmínky. Nejen v příjemném létě, ale i v nepříjemném podzimu anebo zimě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..