Ploty se dají stavět i v lednu

Běžný zahrádkář nebo hospodář vám řekne, že to v zimě nejde. Že země je zmrzlá, beton neztvrdne a proto je hloupost dělat plot v zimě. A mají pravdu, těmito starými technologiemi to nejde. Ale když napíšu, že jsem v mrazech bez betonu a bez kopání i tak postavil několik plotů, chtěli byste vědět, jak?Celý vtip spočívá ve spojení několika procesů do jednoho, tím získáte čas a snížíte pracnost. A druhé tajemství možnosti budovat ploty v zimě tkví v odvěkém snu stavbařů – v odbourání mokrých procesů na stavbě. Tedy žádný cement, žádná voda, žádné tvrdnutí a čekání na počasí.

Základem je šroub

Tak jako dokáže držet šroub do dřeva ve smrkové desce, tak dokáže o něco větší zemní šroub dobře držet v zemi. Stačí zvolit správný průměr a správnou délku vzhledem na výšku sloupků a plotu. Ta je průměr 60mm / délka 550 mm pro ploty do 150 cm výšky, nebo 60/650 či 68/650 pro ploty do 180 cm.

Příprava na osazení zemního šroubu v zimě

V zimě, kdy mrzne, je třeba země pro vrut připravit. Vrtákem 12 mm / 200 mm dlouhým navrtat středovou díru a kolem ní ještě asi 5-6 děr. Potom vtlačit špičku zemního vrutu do střední díry, nasadit klíč na zemní vruty a zavážit se na něj a pomalu otáčet. Pro udržení kolmosti doporučujeme používat sloupovou vodováhu. Studená země klade odpor, ale jde to.

Horká voda rozmrazí zemi

Po zašroubování asi jedné třetiny zemního vrutu si v rychlovarné konvici nebo na vařiči svařte asi půldruhého litru vody a horkou vodu pomalu nalijte kolem vrutu. Zmrzlá země se oteplí, rozmrzne a můžete pokračovat v zavrtávání zemních vrutů do země.

Osazení sloupu do zemního šroubu drceným kamenivem

Když jsou všechny vruty v zemi, ocelové sloupky osadíte běžným způsobem. Opět pomocí sloupové vodováhy je vycentrujete pomocí tří šroubů M8 a potom zasypete ostrohranným štěrkem frakce 2-5 nebo v případě vrutů průměru 68 mm frakce 4-8.

Vodováha pomáhá udržovat kolmost

Samozřejmě, že práce se zemními vruty v zimě jde o cosi pomaleji, ale pokud zjistíte, že musíte urychleně opravit plot, s technologií zemních vrutů to zvládnete i v mrazivém počasí a sami bez potřeby partie pomocníků.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..