Jak postavit terasu svépomocí

Když si chcete zvětšit obytný prostor u chatky, ideální je postavit si k ní krytou terasu. Může sloužit jako příjemný prostor k snídani při východu slunce, místo pro chutný oběd celé rodiny i večerní siestu s přáteli. Střecha vás ochrání před prudkým sluncem i mírným deštěm. No nejdůležitější je dobře udělaná podlaha.Nepochybně existuje mnoho firem, které vám terasu podle vašich představ zhotoví. Postavit vám ji může i šikovný živnostník z vedlejší vsi. Je-li práce se dřevem vašim koníčkem a rádi se učíte nové věci,můžete si zkusit terasu postavit i sami, resp. s jedním či dvěma pomocníky z rodiny. Kromě příjemně stráveného času a radosti z dobře postavené terasy také ušetříte zhruba polovinu nákladů.

Princip každé terasy je velmi jednoduchý. Na základové patky nebo pásy postavíte nosné hranoly, na ně v pravidelných rozestupech příčné pásy a na ně připevníte samotnou podlahu. Ta může byt dřevěná, dřevoplastová anebo také z dlažby.

Rozdíl v kvalitě výsledné terasy je v rozdílech detailů. Tedy v tom, co na první pohled nevidíte, co však rozhoduje o kvalitě vaší terasy pátý, šestý,sedmý rok. Pokud nějaký takový, u nedokonalé amatérské práci, bude.

Terasa musí být rovná, i když ji stavíte na ne příliš rovném povrchu. A musí být odolná vodě, které se v podobě dešťů nevyhnete. Zvolíte-li jako pochozí vrstvu dlažbu, do jedné roviny nad základové plochy ji lehce, rychle a přesně umístíte na výškově nastavitelné terče pod dlažbu a tím také vytvoříte vzduchovou mezeru.která ulehčí odtok vody z podlahy do podkladu.

Ještě důležitější je použít rektifikační terče u dřevěné podlahy. Přímý kontakt dřevěné podlahy a dřevěných podkladových hranolů totiž velmi rychle způsobí hnití dřeva, protože na styku dvou dřevěných prvků voda neodtéká a čas dokoná dílo zkázy. Je tady potřeba vytvořit vzduchovou mezeru a tím dostat vodu ze dřeva. Rektifikační terče jsou výškově nastavitelné a i u nerovného podkladu vytvoříte rovinu pro dokonalou dřevěnou podlahu terasy.

Pokud máte základ pod podlahu opravdu rovný, potom stačí použít pod prkna podlahy jednodušší distanční terasové podložky,které zajistí přesnou vzduchovou mezeru vodorovnou i svislou. A vaše dřevěná podlaha terasy tak potom vydrží o mnoho déle.

Postavit terasu není moc těžké, ale je důležité se na to dobře připravit a je dobré znát všechny pomůcky, které nám práci umí urychli, ulehčit a životnost naší terasy prodloužit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..