Lehká oprava pletivového plotu

Podzim je ideální čas na kontrolu a opravu oplocení. Jednak už není tolik práce kolem zahrady, jednak se blíží čas, kdy se lesní zvěř bude stahovat blíže k zahradám, aby si v zimě pochutnala na mladých stromcích nebo spadaném ovoci pod stromy. A také už neroste tolik tráva či nálety, které by nám práci na opravě oplocení ztěžovali.Takže na začátku, pokud jste to neudělali dříve, odstraňte různé šípky, ostružiny nebo jiné dřeviny, které vám vyrůstají těsně u plotu nebo prorůstají přes plot. Nejčastěji jejich semena donesli ptáci, kteří na plotě sedí. Poté vyžínačem vysečte trávu blízko u plotu, abyste se dostali na spodek pletiva a mohli ho zkontrolovat.

Potom už můžete pletivo zkontrolovat. Nejčastěji je poškozené na spodku.. Jednak tím, jak možná léta leželo na zemi nebo už v zemi, a tedy rezivělo. Anebo jak se ho pokoušela rozebrat zvěř. Zrezivělé dráty jsou křehké, nemají pevnost a i malá kočka v pletivu dokáže nadělat slušné díry. I když kočka nemusí nadělat v zahradě škodu, zajíci, kteří takovou díru využijí, to už je jiná kapitola. Proto je potřeba pletivo udržovat v dobrém stavu.

Ideální je staré pletivo nahradit novým. Kosočtvercové pletivo však není úplně nejlevnější, takže jestli je poškození jen místní a malé, vyplatí se ho opravit a prodloužit tak životnost celého plotu o pár let. Malé díry vypleteme ocelovým drátem hrubým 2 nebo 2,5 mm za pomoci kombinaček, důležité je zachovat směr a úhel původních drátů a nový upevnit k zdravému pletivu.

Poškození na delším úseku je efektivnější překrýt novým kusem pletiva. Na takovéto opravy je velmi dobře použitelné pozinkované svařované pletivo, které drží tvar, polohu a z metr širokého pletiva si odstřihneme 35 anebo raději 50 centimetrový pás takové délky, aby na obou stranách poškození přesahovalo alespoň 15 cm. Pás položíme na zem a k starému pletivu ho připevníme na několika místech vázacím drátem, který koupíme spolu s pletivem. Osvědčený průměr je 1,4 mm.

Nové pletivo klademe na staré zvenku, tedy z místa očekávaného tlaku zvířat, aby se opřeli do nového a pevného pletiva a nedělali díry do starého. Kromě spodku pletiva nezapomeňme zkontrolovat i jeho celou plochu a vršek, protože kromě jezevců a zajíců se do zahrad rádi dostávají i srnky a jeleni. Zejména horní hrana pletiva by měla být zpevněná ocelovým napínacím drátem a nad tím doplněna ostnatým drátem, aby nám zvěř neskákala přes plot.

Vyplatí se udržovat i staré ploty v dobrém stavu, protože investice do nich je zlomkem toho, jakou škodu by nám vysoká zvěř v zahradě napáchala, kdybychom si svůj majetek nechránili.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..