Sloupy pro ploty na vrutech

plot Když máte zahradu, bez plotu se neobejdete. A když chcete natáhnout kolem zahrady plot, musíte mít nejprve postavené sloupy. A osadit sloupy je asi nejtěžší část výstavby plotu. Pokud si chcete ušetřit zbytečnou námahu, organizování partie pomocníků a v konečném důsledku i peníze, postavte sloupy za pomoci zemních vrutů. Váš nový plot navíc budete mít hotový rychleji.



Při stavbě plotu máte několik možností, jak instalovat sloupy. Ty mohou být dřevěné, kovové z ocelových trubek nebo betonové. Do země můžete vykopat díry rýčem, což představuje hodně námahy, nebo si jámy pro sloupy (nechat) vyvrtat vrtákem. Ručně je to také docela namáhavé, i když rychleji a snadněji, než rýčem. Nejlepší je použít motorový vrták.

Do děr se sloupy fixují udusáném vrstvy zeminy nebo betonováním. První volba je fyzicky náročná, druhá vyžaduje koupi materiálu nebo hotové betonové směsi, její dopravu na místo použití a zpracování s vodou. Pokud je místo stavby plotu vzdálené od domu, mebo v kopci, samotný přesun materiálu včetně těžkých sloupů klade vysoké nároky na lidi a jejich fyzickou kondici. Případně můžete využít motorové kolečko. Naše zkušenosti ale říkají, že kdo využívá staré metody stavby, ten využívá i staré metody transportu a nenajdete mnoho domácností na venkově, které Motúčko používají. K jejich vlastní škodě a zbytečné námaze.

I kombinace vrtání děr vrtákem a osazování sloupů zeminou či betonováním je časově náročná činnost, právě proto, že vyžadují značné síly pracovníků. Navíc, při betonování musíme nechat beton zatvrdnout. Nejméně týden, optimálně dva až tři týdny. To celou dobu výstavby plotu výrazně natáhne.

Jak postavit 50 m plotu za jediný den

Zdá se vám to nemožné? Ano, krumpáčem, rýčem, míchačkou a napínáky nemožné. No pokud použijete materiály dostupné v současnosti, tak po snídani a kávě začnete a před obědem skončíte. Dva možná až před večeří, ale v trojici bez problémů, dokonce ten třetí ani nemusí být statný muž, stačí dorostenec nebo žena neoplývající kulturistickými vlastnostmi.

vruty

Celá finta spočívá v klasickém stavbařském „odbourání mokrých procesů na stavbě“. Místo namáhavého kopání děr pro sloupy a jejich betonování se sloupy fixují na zemní vruty. Princip je podobný zakroucení vrutu do dřeva. Jen zemní šroub má o něco větší průměr a samozřejmě i délku.

vrut a nářadí

Zemní vruty o vnitřním průměru 60 nebo 68 mm z hrubé pozinkované oceli se za pomoci tyče, případně ocelového nástavce a prodlužovací tyče zatočí do země. Hloubka zavrtání, tedy i délka vrutu, jsou závislé od zátěže, kterou sloup ponese a také od materiálu, do kterého zavrtávají. Obecně se dá říci, že pokud chystáte plot s pletivem do výšky 150 cm, 550 mm dlouhý zemní šroub vám stačí, při výšce plotu do 200 cm použijte vruty dlouhé 650 mm. Pro vinařské sloupy na krajích řad jsem použil zemní vruty dlouhé 800 mm. A dali zabrat při jejich zavrtávání do země 😉

Zemní vruty jdou do země

Zavrtávání zemních vrutů je dobré dělat pomocí plastové sloupové vodováhy, upevněné pomocí gumového popruhu na vrut. Tím si zajistíte kolmé osazení vrutu do země. Ze začátku je třeba na vrut zatlačit, aby se závit uchytil v půdě, později se již zavrtává sám, stačí s nim jen točit za pomoci asi metrové tyče.

vruty

Abyste se nemuseli při každém vrutu shýbat až k zemi, chceme si přece práci ulehčit od zbytečné námahy, vyrábí se za pár stovek klíč k montáži zemních vrutů. Pro jeho použití je třeba do otvorů v šroubu vložit krátký kolík, osvědčila se pozinkovaný ocelový šroub M18 x 80, který po úplném zavrtání zemního vrutu vyjmeme. Do klíče vložíme ocelovou tyč o průměru asi 16 mm, doporučuji délku alespoň jeden a půl metru, při dlouhých vrtutech i to může být na tu tyč hodně a začne se ohýbat.

zemní vrut a klíč

Při tvrdé a suché zemině si snadno pomůžeme konvou vody. Po zavrtání asi dvou třetin vrutu do země pomalým proudem zalijeme okolí vrutu deseti litry vody. Ta pomůže změknout zemině a vrut do země zajede snadněji. Nepíšu snadno, neboť při 800 mm dlouhém vrutu je třeba opravdu sílu, ale snadněji.

Když je zemní šroub v zemi a vybrali jsme pomocný kolík – masivní šroub M16x80, je čas osadit sloup.

Úvodem je potřeba zdůraznit, že do různých průměrů šroubů se různé průměry sloupů vnořují do různé hloubky. Netřeba na to zapomínat při nákupu. Když víme, jak vysoký sloup nad úrovní terénu chceme mít a víme i průměr sloupu i průměr zemních vrutů, přičteme toto zanoření k požadované výšce a vyjde nám celková délka sloupu. Pak koupíme nejbližší vyšší sloup. Pokud je příliš vysoký, nezbývá nám nic jiného, ​​jen rozbrušovačkou jej zkrátit. Šlo by to i pilou na železo, jen je to zbytečně zdlouhavé a namáhavé a právě o snížení pracnosti a námahy při stavbě plotu nám použitím zemních vrutů jde.

Instalací zemní šroubů skončila ta náročnější část právě při stavbě sloupů. Nyní samotné sloupy osadíme, vyrovnáme a zafixujeme.

Zemní šroub má na svém vrchu kromě otvoru pro kolík při zavrtávání i tři navařené závity pro šrouby M8. Právě pomocí nich postavíme sloup do kolmé polohy. Mnoho lidí si myslí, že tyto tři pozinkované šrouby mají sloup i držet, ale to je omyl. Jednak se závity mohou postupem času a povětrnostních podmínek uvolnit, jednak by jim s uvolněním mohl „někdo“ pomoci a železné sloupy si odnést. Domů nebo do sběru.

Vyrovnání sloupů v zemních šroubech

Takže ocelový sloupek vložíme do zemního šroubu a na jeho vršek připevníme sloupkovou vodováhu, buď pomocí magnetů nebo raději použijeme přiloženou pásovou gumu. Dbáme na čistotu, aby pod vodováhou nebyla zemina, tříska nebo cokoliv, co by ji vychýlilo a tím nám špatně ukazovalo kolmost sloupu.

vodováha na sloupe

Lépe se to dělá ve dvojici, ale bez problémů to zvládne i jeden člověk. Sloup totiž ze šroubu nevypadne, ale když ho někdo drží v kolmé poloze a kontroluje vodováhu, práce je jednodušší a rychlejší. Jde o to, že za pomoci vidlicového klíče č. 12 (nebo podle velikosti hlavy přiloženého šroubu) zašroubujeme všechny tři šrouby tak, aby nakonec sloup stál v kolmé poloze. Čím kolmější jsme osadily zemní šroub, tím méně šikmo je sloup v šroubu. Čím větší je rozdíl průměrů sloupu i vrutu, tím větší odchylky vrutu od kolmosti dokážeme pomocí tří šroubů napravit. Někdy se nám podaří opřít sloupek o jednu stranu vnitřní plochy vrutu a pak nám stačí sloup vyrovnat pouze dvěma šrouby M8.

vruty-06

Jak pevně osadit ocelové sloupy do zemních vrutů

Když máme všechny zemní vruty v zemi a v nich všechny ocelové sloupy dány do kolmice k zemi, přichází čas na fixaci sloupů. Aby nám je nikdo neodnesl, aby pevně držely a unesli váhu pletiva. K tomu nám slouží jemný ostrohranný štěrk.

vrut a štěrk

Výrobci zemních vrutů a sloupů doporučují použít ostrohranný štěrk frakce 2-5. To je tedy drcené kamenivo, ne kulatý říční štěrk, s velikostí zrn mezi 2 a 5 milimetrů. Tyto jemné kamínky nasypete malou lopatkou, špachtlí nebo i ručně, do mezery mezi sloupem a vnitřní plochou zemního šroubu. Mně se osvědčila zaoblená malá zahrádkářská lopatka, půjčuji si ji od přítelkyně, ona jí sází květiny. Ostré hrany kamínků se zachytí o stěny zemního šroubu i sloup a ten se nedá ani silou z vrutu vybrat. Sloup tak dokonale drží ve vrutu a tvoří spolu jeden celek.

Pokud použijete zemní vruty o průměru 60 mm a do nich ocelové sloupy průměru 48 mm, hodně kamínků se vám tam nevejde. A sehnat takovou frakci je docela oříšek. Mnohem běžnější je frakce 0-4 a 4-8 mm. Poté se jeví jako výhodnější pro sloupy průměru 48 mm použít zemní šrouby o průměru 68 mm a na fixaci kamenivo 4-8 mm. Jen je třeba si uvědomit, že do většího šroubu se sloup zanoří hlouběji a o tento rozměr koupit delší sloupy.

sloupy pro plot

Další možností je koupit si dvě stavbařské malé síta o velikosti oka 2 mm a 5 mm a obě zmíněné frakce prosít. Z 0-4 tak získáte frakci 2-4 a ze 4-8 vám zůstane frakce 4-5 mm. Smícháním tedy 2-5. Vzhledem k tomu, že na jeden sloup potřebujete asi půl deci kameniva, ze dvou kbelíků štěrku budete mít dost materiálu na zasypání množství sloupů ve vrutech.

Plot hotový za jediný den

Po osazení sloupů do zemních vrutů můžete na ně upevnit pletivo. Buď použijete klasický způsob, tedy napínací dráty a na ně zavěsit pletivo, nebo si vyberete opět snadnější způsob, instalaci svařovaného pletiva. Podle toho je totiž třeba předem zvolit typ a tvar sloupku.

plot

Tímto postupem osazeny sloupy mohou sloužit nejen jako opora plotu, ale využil jsem je i jako nosnou konstrukci ve vinohradu. Samozřejmě, že se nejednalo o produkční velký vinohrad, spíše o několik devítimetrových řad hroznů sklízených na přímý konzum.

Pokud máte v úmyslu postavit si plot či vinice sám či s jedním nebo dvěma pomocníky a nechcete při tom trávit hodně času, ať už pro pracovní zaneprázdnění, nebo nechcete se zbytečně vysilovat, například pro věk nebo nemoc, je stavba plotu na sloupy se zemními šrouby tím pravým řešením i pro vás.
 

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..