Přenosná opora na kiwi ze dřeva

Kiwi jsou oblíbené plody aktinidie, liány která roste a dozrává i v našem podnebí. Nejdříve však musí trochu vyrůst a její pletiva dozrát, aby dobře snášela i mrazy. Při předpěstování ve velkém květináči jí musíte poskytnout pevnou oporu, kterou si snadno vyrobíte ze dřeva. A snadno přenesete v zimě na chráněné místo.



Základem držáku kulatého květináče je rám z latěk rozměru 50 × 30 mm, my jsme použili modřín, který i bez ošetření dobře odolává povětrnostním vlivům, protože od jara do podzimu je opora s kiwi umístěna venku. Střed je rozměřen tak, aby do něj těsně vešel květináč s rostlinou a držel položen za vnější lem na vnitřním rámu.

Pro spojení jsou použity dvojice vrutů 5 x 60, přičemž do první části jsou díry předvrtané vrtákem do dřeva průměru 6 mm a do druhé se vruty zavrtají. Kdyby nebyly díry v první části předvrtané, konstrukce by nebyla pevná a přední laťky by se mohly rozštěpit. Takto přední laťky nekladou vrutům odpor a ty se pevně zavrtají do vnitřní části konstrukce. Proto je dobré používat při práci najednou dvě akuvrtačky, jednu s vrtákem a druhou na utahování vrutů.

Když neseženete hotové laťky, můžete si je nařezat z hrubé desky 3 cm nebo fošny 5 cm hrubé pomocí ponorné pily nebo cirkulárky, podle vybavení vaší dílny. Šířka rámu je jak jsme již napsali podle použitého květináče, délka je cca 120 cm, přičemž kraje po 15 cm slouží jako madla, za které se hotová konstrukce spolu s rostlinou pak dá přenášet.

Aby celá konstrukce měla stabilitu, kromě rámu kolem lemu květináče potřebuje i dno, na které dosedá spodek květináče. To je zhotoveno z překližky nebo dřevovláknité OSB desky tloušťky 10 mm.

Související:  Nejlepší nábytek pro sebe

V zadní části je ke dnu připevněna další laťka 5 × 3 cm dlouhá jako horní rám bez rukojetí. Použité vruty jsou 4 × 50, v OSB desce jsou díry pro ně předvrtané. V přední části desky je kratší laťka, na šířku vnitřního rámu pro květináč.

Dno a rám jsou vzadu spojeny dlouhými laťkami opory, vpředu krátkými spojkami. Důležité je, aby použitý květináč s rostlinou ležel jak na dně, tak obrubou na horním rámu. Doporučujeme rám nasadit do květináče, položeném na dně z OSB desky, upevnit truhlářskými svěrkami ke květináči a takto spojit vruty. Na dvě laťky hrubé 3 cm jsme použili vruty 4 × 50.

Zadní laťky rámu jsou tak dlouhé, aby byly asi o 10 cm nižší, než dveře, kterými se bude hotová konstrukce přenášet na zimní uložení. V našem případě jsou to dveře 190 cm vysoké a rám má 180 cm.

Hrubé laťky vždy spojujeme dvojicí vrutů v úhlopříčce, takto bude konstrukce zpevněná a nebude se ve vrutech jako v kloubech naklánět, kdyby byly použity po jednom. Nezapomeňte dvě svislé latě opory nahoře spojit zezadu stejně dlouhou spojkou, jaká je použita na dně.

Mezi dvě svislé latě rámu upevníme dvě tenké laťky. My jsme je nařezali z ohoblovaného desky hrubé 2 cm na šířku také 2 cm. Po předvrtání děr jsou upevněny k rámu vruty 3 × 40 dole zezadu spojky, nahoru zepředu.

Když jsou všechny svislé laťky na svém místě, je řada na upevnění vodorovných lišt budoucí dřevěné sítě pro popínavé kiwi. Jsou také rozměru 20 × 20 mm a přečnívají svislý rám po 5 cm na obou stranách. Upevněny jsou ve vzdálenosti cca 20 cm, pro vyměření je použita šablona, ​​dřevěná laťka. Tím si zajistíme stejnou vzdálenost všech lišt od sebe, netřeba pracně vyměřovat metrem a tužkou. Pružinové svěrky nám usnadní montáž.

Související:  Malá zahrádka: Jak ji využít ve snaze o soběstačnost v potravinách?

To velké kladivo je tam na to, aby téměř hotová opora měla stabilitu i bez květináče 😉

Do hotové dřevěné treláže vložíme květináč s aktinidií a umístíme na vhodné místo. Pokud máme chuť rozplétat liánu z dočasné opory, přemístíme výhony na dřevěnou oporu nebo si počkáme na řez a uděláme to potom.

Když se přiblíží zima, za ručky dva odneseme kiwi i s treláží na zimní místo a na jaře opět vyneseme na slunce. A i během letní sezóny můžeme takto zasazené rostliny přenášet v zahradě tam, kde je právě chceme mít.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..