Vyplatí se elektrická řetězová pila?

Na dělení dřevěných desek a hranolů se používají ruční nebo elektrické pily různých druhů. Naproti tomu zpracování dřeva při tesařských pracích nebo při kácení je doménou motorových pil. Pokud však nepracujete v hlubokém lese, ale na zahradě u domu, stojí za úvahu elektrická řetězová pila?Motorová pila představuje vysoký výkon a nezávislost. Pokud máte kanystr s benzínem a olejem do motoru i na mazání řetězu, můžete pracovat prakticky neomezeně, co se času nebo vzdálenosti od civilizace týká. Taková pila je však poměrně těžká, hlučná a spalovací motor je také zdrojem vibrací. Řezat větve na stromě nebo likvidovat spadlý strom na zahradě je náročné i pro sousedy, bydlící hned vedle vás.

Naproti tomu elektrická řetězová pila disponuje stejným výkonem, jako většina motorových pil nižšího a středního výkonu, přičemž má ale zhruba poloviční hmotnost a práce s ní je méně fyzicky náročná, což ocení zejména zahrádkář, kteří není profesionálním pilčíkem. Při řezání dřeva elektrická řetězová pila produkuje menší hluk i méně vibrací.

Daní za tento komfort je elektrický přívod a nutnost dbát na jeho bezpečnost při řezání. Musíte neustále dávat pozor, kde je elektrický kabel, zda vám nekříží uvažované místo řezu a zda máte dostatečně dlouhou i výkonově dimenzovanou prodlužovačku.

Na druhé straně je třeba říci, že v elektřině dostáváte podstatně levnější energii, jako je její cena v benzínu s olejem pro dvoutaktní motory. Ani nemusíte mít dostatečné zásoby benzínu a oleje. Mazací olej na řetěz pily a jeho spotřeba je u obou druhů stejná.

Co ale u elektrické řetězové pily chybí, je absence pravidelné údržby vzduchového filtru či výměna zapalovací svíčky. Také se nemusíte trápit startováním. Jednoduše po stisknutí spínače pila běží a můžete řezat. Jednodušší je i údržba a čištění pily po práci.

Pokud potřebujete použít řetězovou pilu na statku nebo v sadě jen sporadicky, nebo připravujete jen palivové dřevo v dosahu elektrické sítě, je elektrická pila pro vás výhodnějším a levnějším řešením bez nároků na komplikovanou údržbu a přípravu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..