Řasy

Jistě se i vy těšíte po práci, jak přijdete domů, odložíte si aktovku a vyběhnete do zahrady, kde se zchladíte půlhodinkou ve svém bazénu nebo zahradním jezírku. Horké počasí a slunce přímo láká zůstat zde až do večera. Vaši radost z osvěžující vody vám mohou zkazit zelené řasy ve vodě. Jak se jich zbavit?Abychom mohli s řasami účinně bojovat, měli bychom vědět, jak a proč vznikají a znečišťují vodní plochy. Do jezírka se mohou dostat jejich zárodky větrem či bouřkovým mračnem i ze vzdálenějších míst a ve vodě se množí především pokud je v ní větší množství živin, jako jsou fosfor nebo dusík. A ty se do vody dostávají převážně během deště splavením vody z nedalekých polí a luk. K úspěšnému množení potřebují řasy i hodně slunce a tepla. Řas je několik druhů, ale všechny spotřebovávají z vody kyslík, čímž ohrožují ostatní rostliny a také ryby v jezírkách. Tedy řasy v jezírku nejsou jen estetický problém, ale vážně ohrožují i ​​fungování vodních ploch.

zelené řasy

Řasy lze odstraňovat mechanicky seškrabáváním z betonových povrchů, kamenů nebo dřeva, ale tato metoda je jen málo účinná, po krátkém čase se mohou řasy opět rozšířit. Použití chlorových přípravků na likvidaci řas ve vodě silně omezuje využití bazénů na plavání a zahradní jezírka na chov ryb. Omezit výskyt fosforu a dusíku v okolí také nedokážeme natož zabránit přenosu spór řas vzduchem.

Existuje však účinná metoda obrany. Úspěšná likvidace řas v jezírku spočívá v účinném zabránění řasám v rozmnožování. Nejen, že se voda neobarví do zelena, zůstanou nepokryté i pevné povrchy ve vodě a současně se nesnižuje obsah kyslíku ve vodě, potřebný pro život ostatních organismů. Vaše jezírko tak zůstane plně funkční i estetické a vy se po návratu domů z práce můžete bez obav ponořit do osvěžujících vln.


Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..