Začínáme s domácím tréninkem svého pejska
Vycvičit si pejska dokážete i bez chození na cvičiště. Stačí jen vědět, jak vašeho pejska naučit základním povelům. Ty se dají bezesporu natrénovat i doma, jen musíte vědět, jak na to. U některých bodů se s největší pravděpodobností zastavíte, ale věřte nám, že se jedná o odzkoušené tréninkové části, které skutečně fungují. Jestliže svého pejska považujete za koníček nebo zálibu a rádi s ním trávíte svůj volný čas, pusťte se do tréninku svépomocí.
Začínáme s domácím tréninkem
Mezi základní povely patří bezpochyby lehnutí a sednutí. Na tom se shodnou snad všichni pejskaři, včetně těch, kteří začínají. Kvůli těmto povelům nemusíte chodit na cvičiště. Zvládnete je totiž hravě i doma, jen je potřeba vědět, jak na to. Představte si, že byste pejska vzali na cvičiště, kde by nikoho neznal, včetně prostředí. Určitou dobu by trval jen zvyk. Musíte počítat s tím, že i pejsci si zvykají na prostředí, lidi i hluk. Jakmile ho poprvé vezmete na cvičiště, neuděláte s ním prakticky nic, co se týče prvního dne. Doma je ve svém prostředí a s lidmi, které zná, proč tedy nezkusit trénink svépomoci?
Ze začátku se bez pamlsek a hraček neobejdete, s tím bohužel nemusíte počítat. Musíte začít jednotlivými slovy, které nesmíte za žádnou cenu spolu kombinovat. Začnete-li povelem sedni, alespoň na pár hodin u něho zůstaňte. Ukažte pejskovi, co od něho vyžadujete. Klidně mu zadní část těla sami posuňte směrem dolů, aby věděl, že po něm chcete tento povel. Poté, co to uděláte mu dejte pamlsku. Bude to sice o vaši trpělivosti, ale věřte nám, že po čase pochopí, co od něho vlastně chcete. Takhle to následně bude fungovat se všemi povely, které patří mezi ty jednodušší.
Trénink bez vodítka
Do teď jste měli strach nechávat pejska venku bez vodítka? Rozběhne se za vším, co vidí, a tak jej vždy máte na vodítku? Po naučení základních povelů, mezi které mimo jiné patří i zůstaň si tento pokus můžete dovolit. Opět ale začněte například doma. Ano, pro zkoušku tohoto cviku nenabízí domácí prostředí příliš velké prostory, ale na druhou stranu, nějak se začít musí. Teprve poté stupňujte. Vezměte ho ven, kde nechodí velké množství lidí a snažte se pejska udržet u těla. Pokud budete mít pocit, že se chce stále rozběhnout, zapojte jej za vodítko a neriskujte. Vše chce svůj čas.
Největší strach máte z toho, že by se pejsek rozběhnul v momentě, kdy by slyšel nepříjemné zvuky? I tohle můžete svým způsobem pejska naučit doma. Stačí jen v nečekanou chvíli zapnout domácí spotřebič, který vydává velký hluk. Tím může být například vysavač. Pokud vás žádný jiný spotřebič nenapadá, zapněte na plno vodu nebo si vezměte vařečku a klepněte s ní o hrnec. Ať už uděláte jakýkoliv zvuk, myslete na to, že pejsek o něm nesmí vědět dříve. Tento postup se vám může zdát trochu drastický, ale pomocí něho se naučí nečekaným zvukům.
Trpělivost musí být vaše silná stránka
Nezapomínejte na to, že trpělivost musí být vaše silná stránka. Jakmile se váš pejsek naučí alespoň základním povelům, zkuste ho přestat pomalu, ale jistě odměňovat. Jedině tak budete poté vědět, že to pejsek dělá z toho důvodu, že chce, nikoliv proto, že za to dostane odměnu.