Jak docílit pěkného trávníku pro hraní, posezení a relaxaci

trava Jak si u sebe na zahrádce vypěstovat takový trávník, který by splňoval vaše požadavky? Když si rozmyslíte, co vlastně od trávníku budete chtít a dáte se do práce, brzy zjistíte, že se vám vaše dílo bude dařit a trávník se brzy hezky zazelená.



Jak hnojit, aby byl krásný sytě zelený a odolný?

Především je trávník důležité hnojit, abyste dosáhli kvalitního porostu. Jestliže trávník hnojit nebudete, poroste sice také, ale něco mu bude chybět. Proto také začnou ustupovat traviny a budou se v něm naopak množit různé plevele. Co především trávník potřebuje za výživu? Je to hlavně dusík, podporující růst a životnost travin. Trávník potom lépe odnožuje, má sytější zelenou barvu. Nedostatek dusíku poznáte na trávníku jednoduše: je světlý, začíná řídnout a klesá jeho odolnost. Naopak pokud je dusíku moc, listy travin jsou měkké a málo odolné, komplikuje se také přezimování trávníku. Další nezbytnou látkou pro správný růst trávníku je fosfor. Podporuje kořeny, zrání trávníku. Proto je nezbytný při zakládání nového trávníku nebo dosévání holých ploch. Draslík je pro trávník něco jako bojovník proti stresu. Je-li velké sucho či teplo, draslík pomáhá rostlinám tyto situace zvládat, také podporuje dobré přezimování trávníku, zajištuje jeho větší odolnost a houževnatost. Takže jak hnojit trávník, aby správně rostl? Na jaře do něj přidejte dusík, aby se podpořil jeho růst, pokud budete osévat nové plochy nebo chcete, aby zarostly ošklivé holé díry, nezapomeňte na fosfor. Naopak při suchém a teplém létě a na podzim sáhněte po draslíku. Jestliže na vaší trávní ploše bojujete s mechem, který vám komplikuje život, pak vezměte hnojivo s železem.


kvet

Plevel je pokaždé něco jiného

Při pěstování trávníku budeme chtě nechtě bojovat s plevelem. Co je to vlastně plevel? Pro každého to bude trochu něco jiného. Záleží na nás, jaký typ trávníků chcete a za jakým účelem ho budete pěstovat. Můžete mít například trávník okrasný, sportovní, rekreační, golfový, parkový nebo také kvetoucí louku. Požadavky na každý z nich se přitom dost liší. Třeba u okrasného anglického trávníku bude důležité něco úplně jiného. Okrasný anglický trávník vyžaduje velmi intenzivní péči, která znamená i hubení veškerého plevele. Hubit budete pomocí různých přípravků a musíte se připravit na to, že půjde o tuhý boj. Naproti tomu do kvetoucí louky budete zasahovat jenom minimálně, bojovat budete třeba proti kopřivám, šťovíku, ale luční květiny necháte růst bez omezení a louku pouze občas posekáte kosou. Poskytne vám zase úplně jiný druh potěšení. Na sportovní trávník budete mít požadavky týkající se odolnosti a houževnosti, takže plevel také musí zmizet, rekreační zase nemusí být přísně posekaný pažit jedné délky, travinám zde necháváte více svobody a prostoru, takže se tu občas nějaký může objevit. S okrasným trávníkem se naproti tomu plevel nemůže kamarádit vůbec, je to přece vaše chlouba, se kterou si dokonce můžete i výtvarně vyhrát. Jak, to si ukážeme.

Související:  Jak často sekat zahradu


pruhy

Kreativita se dá projevit i při sekání

Při sekání svého trávníku můžete projevit trochu umělecké kreativity, a to v případě, že nám jde především o okrasný pěkně sestříhaný pažit. Líbí se vám pruhovaný fotbalový trávník, nebo byste raději vyzkoušeli a vysekali ještě nějaký složitější tvar? Proč ne, můžete to zkusit. Pro sekání vzorů je nejlepší použít vřetenovou sekačku s přítlačným válcem za noži. Seká se v pruzích tam a zpět. Zkuste si vytvořit z trávníku třeba šachovnici nebo vysekat kruh či srdce. Jak na to? Chceme-li vytvořit třeba kruh, potom jeho obrys vysypte pečlivě pískem. Objeďte sekačkou kolem vysypaného vzoru a pak vysekejte střed. Aby efekt obrazu vydržel co nejdéle, sekejte středovou plochu na jinou výšku než trávníkovou plochu v okolí. Zkuste to, sami uvidíte, co se vám osvědčí a možná přijdete i na nějaké zajímavé fígle.
 


 

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..