Pokojové květiny v bytě: Kterým nevadí, když na ně zapomenete?

ficus-kvet Rádi byste si zpestřili prostředí svého bytu nějakou zelení, ale přitom nejste moc pečliví v péči o květiny? Zapomínáte je zalévat, o pravidelném hnojení nebo dokonce přesazování ani nemluvě? Potěšíme vás, najdou se květiny, které zdaleka tolik péče nevyžadují.Nemusíte se obávat, i ti, kterým se občas vykouří z hlavy, že mají kytku zalít a pohnojí ji teprve ve chvíli, kdy už o to téměř sama volá, mají šanci stát se pěstiteli. Protože mít doma pokojové květiny je fajn. Nejenom že vám zpestří a zútulní prostředí. Mají také pozitivní vliv na vaše zdraví. S nimi se zkrátka budete doma cítit lépe. Pročišťují vzduch, chytají nečistoty, zvyšují vzdušnou vlhkost, takže se vám bude lépe dýchat. Zkrášlí váš domov. Ovšem aby plnily tyto své funkce, je třeba zajistit jednu jedinou věc, a sice aby přežily vaši péči nepéči. Vybrali jsme proto několik květin, které toho zase tak moc nepotřebují. Vaše starání-nestarání proto klidně přežijí.

Palma zvaná podle draka

Které pokojové rostliny se spokojí s málem? Patří mezi ně například Dracéna neboli Dračinec. Podobá se palmě. Jeho nároky jsou naprosto minimální. Přímé slunce nijak zvlášť nemusí, nejlépe si libuje v polostínu. Nepotřebuje mít ani moc horko, optimálních je asi 18°C, v zimě potom 10-12°C. Zapomínat byste neměli snad jedině na to, že vzduch by měl být trochu vlhčí.

Tchýnin jazyk vás pomlouvat nebude

Ostré dlouhé listy, které ve většině z vás asociují jazyky, tak to je Tenura nebo-li tchýnin jazyk. Má na sobě světlé skvrny, někdy je také lemovaný na okrajích žlutě. I tahle populární květina je na péči nenáročná. Zvládne prakticky jakékoli podmínky včetně přímého slunce, které přináší listy s hodně velkým žlutým probarvením. Zalít ji stačí jenom občas a teploty jsou ideální od 20 do 25 °C. V zimě by měla teplota být cca 14 °C. Prakticky ji není třeba ani přesazovat, stačí jenom občas otřít listy od prachu. Pokud na něj zapomenete, tchýnin jazyk vás rozhodně pomlouvat nebude.

Zapomenutou zálivku promine

fikus Fíkus benjamínek vás také svojí pozorností příliš obtěžovat nebude. Má ale rád světlo a za jeho dostatek mu nebude vadit ani sušší vzduch. Žádné velké nároky vás nečekají ani v otázce teploty, desetistupňové snáší v zimě celkem bez potíží. Neměli byste ho ale přelévat, naopak zapomenutá zálivka nevadí. Také ho nepřehnojujte a nedávejte do průvanu.

Lopatky, které pokvetou

Velmi oblíbenou rostlinou je také lopatkovec se svými listy připomínajícími toto náčiní. Jediné co je třeba při péči o něj udělat, odstranit odkvětající květenství. Pokud na to nezapomenete, bude rostlina růst krásně po celý rok a nebude od vás kromě občasné zálivky vyžadovat prakticky nic. Výborně se jí daří ale na východní straně.

Africká rostlina zvládne přelití i nedostatek vláhy

Ideálem hlavně pro začínající pěstitele je zamiokulkas. Tento sukulent pocházející z Afriky bez potíží zvládne jak přelití, tak vyschnutí. Teplota místnosti, kde bude růst, by ale neměla klesnout pod 12 °C. Radost jí uděláte, když ji občas orosíte listy. V zimě ji klidně můžete uložit na světlejší místo, naopak v létě uvítá spíš polostín.

Břečťan zničíte jedině stáním ve vodě

Konečně, poměrně nenáročný je i břečťan. Vystačí si s více či méně pravidelnou zálivkou, ovšem pozor, nepřelijte ho, to mu rozhodně nesvědčí. Klidně ale nechte půdu i trochu víc vyschnout, to mu nevadí. Pokud ho budete chtít zničit, nechte ho stát ve vodě, to nemá rád a pak brzy uhyne. Naproti tomu pěkným růstem se vám odvděčí, pokud si alespoň občas najdete chvilku a pohnojíte ho tekutým hnojivem ve vodě nebo také přidáte do půdy trochu rašeliny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..