Nemáte chuť volat malíře? Vymalujte si sami, ušetříte nejenom peníze, ale i energii

Nechce se vám investovat peníze do malování bytu? Myslíte si, že byste to stejně dobře ne-li ještě lépe zvládli i sami? Nebo toužíte po nějakém odvážnějším barevném experimentu na stěnách vašeho bytu a bojíte se, že se vám nepodaří vaše záměry správně vysvětlit profesionálnímu malíři? Možná máte za sebou také nějakou nepříjemnou zkušenost s malířskou firmou, která nevyhověla vašim požadavkům nebo si naúčtovala přemrštěné ceny.



Odhoďte strach a pusťte se do toho

Výsledkem různých okolností je skutečnost, že jste se rozhodli pustit se do malování sami, ačkoli nepatříte mezi profesionály. Rozhodně vás nebudeme odrazovat. Malování není nic tak složitého, ačkoli z toho můžete mít v první chvíli strach. Ovšem není čeho se bát. Pokud si všechno promyslíte, stanovíte si správný postup, vyberete a namícháte dobré barvy, zjistíte nakonec, že takové malování je vlastně radost a relaxace. Teplé letní dny, kterými nás toto roční období bohatě zásobuje, jsou ideální na to začít doma malovat. Odpadnou vám potíže se schnutím čerstvé barvy, budete moci často a dobře větrat, nehrozí vás nepříjemné nadýchání chemických výparů z obtížně schnoucích natřených stěn. Na co byste si při malování měli dát pozor?

Malováním proti alergiím a nemocem

Především malujte častěji. Malování jednou za rok je zbytečně časté, ovšem alespoň jednou za dva až čtyři roky byste o novém kabátku pro váš byt rozhodně měli zauvažovat. Lidé, kteří malují jednou za deset nebo třeba i více let, by rozhodně neměli být vaším vzorem. Kromě lepšího estetického pocitu totiž nová malba přináší i větší čistotu. V každé starší malbě se totiž samozřejmě usazuje jak prach, který mnohdy i vidíte na první pohled, tak i různé další nečistoty a především pouhým okem neviditelné bakterie. V místnostech s větší vzdušnou vlhkostí, v okolí rozvodných trubek se dokonce mohou tvořit plísně. Ty jsou nejenom estetickým, ale samozřejmě hlavně zdravotním problémem a rizikem. Částečky uvolňované z plísní působí velmi nepříjemně na vaše zdraví. Podporují vznik astmatu, různých alergií, poškozují dýchací cesty, ale mohou třeba také dráždit oči.

Související:  Vánoční stromeček, živý či umělý?

Jednou za 2-4 roky je akorát

Pokud nechcete, aby vás trápily různé nepříjemné nemoci, udržujte si pravidelný časový harmonogram malování a jednou za 2-4 roky se do toho pusťte. Platí ovšem, že maximum je cca pět let. Déle byste na stěny svého domova neměli nechat sedat prach, to už je o zdraví.
Frekvence malování by se měla také zkracovat, pokud máte malé nebo menší děti nebo jste-li chovatelé různých domácích mazlíčků. Dětem byste měli vytvořit pokud možno bezprašné prostředí. Takže pokud se ve vašem obydlí vyskytuje potomstvo, pes či kočka nebo jiné potvůrky, plánujte si malování každé dva roky a to minimálně v prostorách, kde se výše uvedení vyskytují, tedy v dětském pokoji, na chodbě apod.

Speciálními barvami k lepšímu prostředí v bytě

Jak tedy postupovat? Nejdříve zvažte, zda seškrábat starý nátěr. Barvy, které jsou v současnosti na trhu k dispozici, se nanášejí v poměrně tenké vrstvě, a přitom jsou intenzivní, takže vás škrábání bude čekat třeba jenom při každém třetím malování. Hodně můžete místnosti i celému bytu prospět vhodným výběrem barvy. Pokud máte miminko nebo malé dítě, případně alergika, pouvažujte o tom vybrat speciální barvy odolné plísním a bakteriím. I když budou o něco dražší, konečný efekt se vám vrátí v podobě dítěte, které nebude trpět alergickými obtížemi, případně se projevy alergických reakcí zmírní. Existují i barvy schopné neutralizovat škodliviny. Správným výběrem barvy dokonce můžete také ušetřit za energii. Nevěříte? K dostání jsou barvy, které lépe a intenzivněji odrážejí světlo. Pokud si jimi vymalujete byt, budou vám stačit na jeho osvětlení slabší žárovky než předtím. Díky malování proto nakonec ušetříte i elektrickou energii. Pokud vás tato možnost zaujala, sáhněte v obchodech po barvách s označením Light&Space.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..