Zamrzání zámku zevnitř vchodových dveří
Zima nám dokáže připravit nejedno překvapení. A to ani nemusíme být řidičem osobního auta. Úplně stačí, aby nám na vchodových dveřích do domu, rodinného nebo bytovky, zamrzl zevnitř zámek. Proč je to tak a jak se tomu bránit?
Vzduch vždy obsahuje vlhkost. Teplý více, studený méně. A vlhkost, obsažená ve vzduchu, má tendenci srážet se na studených plochách. Dobře je to známé u kapiček vody na spodních částech skel oken nebo ze srážení vzdušné vlhkosti v bytech v rozích stěn.
Stěny domů, okna ale také dveře oddělují dva prostory s rozdílnou teplotou vzduchu. Čím kvalitněji jsou izolované, tím lépe brání přechodu tepla. Kov je však velmi špatný izolátor, teplo vede velmi dobře a právě zámek ve dveřích je takovým tepelným mostem. Celé dveře mohou být konstruovány s důrazem na tepelnou izolaci prostoru, ale zámek, který musí být přístupný z obou oddělených prostor, je zvenku vždy ochlazován. A tedy na druhé straně dveří je nejchladnějším bodem.
Na studených plochách se sráží vzdušná vlhkost. Takovou plochou je zámek ve dveřích. Z vnější strany domu neustále ochlazován vzduchem je uvnitř jako magnet pro vlhkost ve vzduchu. Chcete-li zabránit námraze na zámcích, je třeba buď snížit vlhkost vzduchu na vnitřní straně dveří nebo překrýt zámek tak, abyste vytvořili další izolační vrstvu, která však nebrání snadnému používání zámku na dveřích.