Automatická napaječka pro slepice

Každý živočich potřebuje ke svému životu vodu. Když chováte svoje hospodářská zvířata, jste odpovědný za jejich zdravotní stav a životní pohodu. Vždyť jen zdravá a spokojená zvířata vám dávají dobrý užitek a dobrý pocit. Aby každodenní péče o čistou a čerstvou vodu nebyla zbytečnou dřinou, můžete vyrobit automatickou napaječku. V tomto článku vám ukážeme, jak lehce a jednoduše vyrobit napaječku pro drůbež, o kterou se (téměř) nemusíte starat.



Na vesnicích je běžné vidět, že voda pro drůbež se podává v starých hrncích, které v kuchyni dosloužili. Aby byla voda v nich čistá, je potřebné je jednou za čas vyumývat. A vodu dolévat nebo měnit každý den. Situaci zjednodušuje klobouková napaječka drůbeže, která když se nepoloží na zem, ale zavěsí, udrží čistou vodu i několik dní. No vodu v ní je potřeba měnit nebo doplňovat.

Šikovný domácí kutil dokáže lehce vyrobit automatickou napaječku, v které je voda vždy čistá, čerstvá a v dostatečné zásobě, s automatickým doplňováním.

Základem je velký zásobník na vodu, plastový sud například 300 litrů. Plněný dešťovou vodou ze střechy výběhu kurníku přes okap a okapovou plnící hadici. Tato automatická hadice naplní sud, ale nepřeplní ho, přebytečná voda steče dolů svodem. Stačí umístit vodorovně, podle návodu, těsně pod vrchem sudu. Víko zabrání vnikání nečistot a hmyzu. Výtokový ventil na boční stěně asi 20cm nad dnem umožní ukládání nečistot a usazenin, aby slepice měli čistou vodu.

Když už máme vodu v zásobníku, je potřeba ji dostat k slepicím do výběhu. Na to slouží tříčtvrťové (20 mm) PPR trubky na teplou vodu. Proto na teplou, že mají silnější stěnu a jsou i mechanicky odolnější, než tenčí na studenou. Asi 25 cm kousky trubek pomocí polyfúzní svářečky spojíme s T-kusy s vnitřním závitem 3/8″.

Související:  Vyhřívání napáječky pro slepice v zimě

Pro kurník s cca 12 slepicemi úplně stačí pět napájecích míst. Nepijí všechny najednou. Při návrhu a instalaci napájecího systému musíme myslet na zimu a mráz. Tedy vedení vody nasměrovat od sudu s mírným sklonem dolů a na konci potrubí umístíme ventil, který dovolí vodu na zimu vypustit. A také dovolí využívat vodu ze zásobníku na umývání rukou nebo vybavení 😉 Případné ho můžeme doplnit ještě vrchním ventilem pro pohodlnější používání. Ten ale musí být níž, než je hladina vypouštěcího ventilu zásobníku. Voda do kopce nepoteče.

Máme zásobník vody a vyřešené jeho plnění, máme rozvody vody a jeho vypouštění na zimu i využívání na hygienu. Nakonec potřebujeme nabídnout vodu samotným slepicím.

Na to slouží misková napaječka drůbeže. Dnes už se dají koupit i u nás, není potřeba je objednávat z Číny. Jejich vnější plastový závit má průměr 9 mm, proto do PPR T-kusu potřebujete koupit redukci z 3/8 na 1/8″ závit.

Všechny závity je samozřejmě potřeba utěsnit, aby nimi neprosakovala voda a nedělala problémy ve výběhu, jednak aby nám v zásobníku chvilku vydržela. Na to slouží teflonová těsnící páska v praktickém obalu. PPR trubky pomocí příchytek upevníme ke konstrukci a nastavíme správný sklon napaječek. Celý rozvod s ventilem na sudu je nejlepší propojit plastovou hadicí.

Na závěr už zavřete výpustné ventily na konci potrubí, otevřete ventil na zásobníku a ručně napustěte vodu do napáječek, při prvním napuštění unikne vzduch. Zvědavé slípky se naučí rychle chodit pro vodu do nové napáječky a zobákem odklonit žlutý ventilek a tím si vodu dopustit.

Tato automatická napaječka vám ušetří celkem dost práce s dodávkou vody slepicím i vodu samotnou, protože nebudete muset přebytečnou špinavou vodu vylévat. A drůbež bude mít dostatek čisté vody.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..