Bedly – které druhy sbírat, kterým se raději vyhnout

Během houbařské sezóny v lese můžete natrefit na spoustu známých či méně známých hub…. V tu chvíli si nemusíte být jisti, zda tato houba zaujme místo ve vašem košíku nebo ji raději necháte pro jiného – více znalejšího houbaře. Druhá odpověď je správně – neznáte na 100%, nechat raději v lese.   Bedla – jedlá, ale i jedovatá houba

Mezi takové houby, při kterých můžete také váhat, patří Bedla – velice oblíbená houba, u které si někteří myslí, že si ji s jinou houbou nemohou splést. Opak je však pravdou, právě bedla má pod sebou několik svých druhů a některé jsou bohužel až prudce jedovaté.

Bedly mohou doslova růst všude – v lesích, parcích, dokonce i na našich zahradách….

   Jedlé bedly

    Bedla vysoká – výborná a jedlá houba

V případě, že nejste až tak znalí v této oblasti, je ideální sbírat pouze Bedlu vysokou, žádnou jinou. Latinsky Macrolepiota procera… Bedla vysoká je prohlášena za jedlou houbu, která disponuje dlouhou štíhlou nohou, posuvným prstenem a velkým šupinatým kloboukem.

Macrolepiota procera

    Šedohnědá bedla – charakteristicky zbarvená bedla

Šedohnědá bedla, do této barvy zbarvená celá houba. Její šupiny splývají s podkladem. Nicméně vyhlášení za jednou houbu získala oprávněně.

    Konrádova bedla – štěstí najít

V případě, že najdete Konrádovu bedlu, musíte mít opravdové štěstí … Tato bedla je totiž uvedena na Červeném seznamu hub v kategorii DD = druh, o němž jsou nedostatečné údaje ohledně jeho ohrožení… V případě nálezu této houby Vám mykologové „zulíbají ruce“, proto je lepší jí nejíst. Její odevzdání poslouží dobré věci…

    Bedla zardělá – travnatá houby

Další jedlou bedlou je bedla zardělá, ta se však nevyskytuje v lesích, ale spíše na travnatých plochách.

 

   Nejedlé bedly

A kterým bedlám se raději vyhnout? Už kvůli tomu, že mimo případné otravy nám velice silně působí na játra…

    Bedla zahradní – nebezpečná chlouba našich zahrad

Po požití bedly zahradní jsou prokázané silné alergické reakce v podobě zvracení, průjmů a mdlob. Jmenuje se takto, jelikož ji můžeme normálně nalézt doma na zahradě nebo záhonu.

    Bedla ostrošupinná – velký klobouk – číhající nebezpečí

Bedla ostrošupinná je velice jedovatá houba, kterou poznáte podle nadměrného klobouku.

    Bedla Bresadolova – nebezpečná trsová houba

Bedla Bresadolova hojně roste v trsech a nabývá většího vzrůstu…

Pokud si někdo není jist sběrem, existují krom houbařských atlasů i houbařské výstavy, kde si zblízka můžete prohlédnout danou houbu a zároveň donesené houby mohou posoudit odborníci. Jedině tak můžete minimalizovat zbytečné otravy houbami.

V případě, že  po pozření hub, pociťujete malátnost, pocení nebo dokonce zvracíte nebo máte průjem, okamžitě vyhledejte lékaře. V této situaci není nic důležitějšího, než být v nemocnici včas!

V případě, že patříte k těm, kteří se v bedlách vyznají, jistě víte, že z bedly jsou nejen výborné řízky, ale zároveň se dají dobře usušit pro zimní zásobu ..


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..