Dálniční známky na Slovensku od 2016 po novém

dalnice_s_uhradou Koncem ledna ztratí platnost papírové dálniční nálepky na čelním skle auta. Po novém už žádné nálepky na sklo lepit nebudete, ale za dálnice na Slovensku i tak musíte zaplatit. Stát přechází na elektronickou evidenci a automatickou kontrolu zaplacení poplatku. Jak poplatek za používání dálnic na Slovensku od roku 2016 zaplatit?Pro začátek uveďme, že papírové dálniční nálepky, lepené na čelní sklo v roce 2015, stále platí. Celoroční nálepky pro rok 2015 platí do 31. ledna 2016 a také platí měsíční nebo týdenní nálepky, vydané v roce 2015, jejichž platnost je do některého dne v lednu 2016. Takže pokud jste si koupili loni celoroční slovenskou dálniční nálepku, můžete po dálnicích jezdit bez obav až do konce ledna.

Pro rok 2016 Slovensko zavádí elektronické dálniční nálepky. V podstatě stejný systém jako platí již déle v Maďarsku. Na prodejním místě si zaplatíte desetidenní, měsíční nebo roční poplatek, nahlásíte evidenční číslo automobilu a dostanete potvrzení o zaplacení, které ale nemusíte nosit při řízení u sebe. Evidenční číslo vašeho automobilu je zaevidované do systému a kamerový systém ho nasnímá při průjezdu stacionárním nebo mobilním kontrolním stanovištěm a porovná s databází.

Doba platnosti dálničních elektronických známek ani jejich cena se pro rok 2016 nemění. Pro osobní automobily a jízdní soupravy (auto s přívěsem) do celkové hmotnosti 3,5 tuny jsou ceny následující:

  • desetidenní nálepka (platnost 10 dní): 10, – eur
  • měsíční nálepka (platnost 30 dní): 14, – eur
  • roční nálepka (platnost do 31.1.2017): 50, – eur

Ceny jsou s 20% DPH

Dálniční poplatky je možné zaplatit nejen na benzinových pumpách, ale už i v automatech na hraničních přechodech nebo si je objednat přes internet. Nevýhodou koupě přes internet je fakt, že se dají platit pouze platební kartou, tedy musíte informace o kartě poskytnout provozovateli (zase nějaká kyperská schránková firma?) A také jim musíte poskytnout svou emailovou adresu, na kterou vám přijde potvrzení o zaplacení, které slouží i jako doklad do účetnictví. Možná je to jen náhoda, že zákon umožňuje soukromé firmě budovat si databázi emailů uživatelů dálnic…

Informační a prodejní stránky http://www.eznamka.sk kritizují laici i odborníci pro její „levný“ vzhled a různé nedokonalosti.

dalnice

Pokud během kontroly zjistí Národní dálniční společnost jízdu vozidla bez zaplaceného poplatku, ve smyslu objektivní odpovědnosti mu bude automaticky domů poslána pokuta. Kontroly již nebude provádět policie. Znamená to, že už se konečně nebude zužovat a zpomalovat v pracovní dny jízda do jednoho pruhu s odkloněním na parkoviště, kde vám policista v minulosti očkem mrknul na okno, jestli tam máte platnou nálepku. Alespoň jeden pozitivní krok v elektronizaci Slovenska.

Když jste dosud jeli na vypůjčeném nebo firemním autě, stačilo vám podívat se na okno a zjistili jste, zda má auto zaplacenou dálniční nálepku a jestli můžete vyjet bez obav na dálnici. Nyní tato laická kontrola odpadá, zato se zvyšuje riziko pokut pro majitele auta. Naštěstí si můžete zkontrolovat platnost dálniční známky na zmiňovaném webu.

Tisk a distribuce papírových dálničních známek prý byla nákladná, elektronické mají ušetřit peníze. Pokud čekáte, že je ušetří vám, čekáte marně. Po zkušenostech s jízdou po slovenských dálnicích se zřejmě nedočkáme ani zvýšených investic do jejich stavby či údržby. A tak jediný, kdo na elektronizaci dálničních poplatků ušetří, je vhodně vybraná schránka na Kypru.
 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..