Do rezervy zimní anebo letní pneumatiku?
Nejnovější modely osobních automobilů bývají vybaveny pro případ defektu pneumatiky opravnou sadou. No ne vždy pomůže a proto považujeme za lepší volbu rezervní kolo. Máte-li ho v autě a přezuli jste na zimní pneumatiky, jaká pneumatika by měla být na rezervním kole?
Defekt pneumatiky, to nemusí být jen malý hřebík, který nezpůsobí malý problém, jen vypustí vzduch z pneumatiky. Ale přiznejme si otevřeně, kdo z bás si vyzkoušel použití opravné sady anebo si alespoň přečetl návod, jak opravit prázdnou pneumatiku? A zvládli byste to za deště anebo ve sněhové vánici? Protože problémy se nevyskytují jen za hezkého slunečního dne. Určitě mi dají za pravdu motoristé, kteří už řešili defekt pneumatiky uprostřed noci na frekventované silnici anebo po tmě a za deště. Bez předchozích zkušeností a znalosti problematiky je to nelehký úkol.
Proto je lepší volbou, je-li automobil vybaven rezervním kolem. Ideálně plnohodnotným, protože dojezdová rezerva, tedy úzké kolo s úzkou pneumatikou, je opravdu jen na dojezd do pneuservisu, může se s ním jet jen omezenou rychlostí, protože výrazně mění jízdní vlastnosti automobilu včetně brzdné dráhy. A kdo byl nucen jet s takovým autem tři sta kilometrů…
Tak jako opravná sada i dojezdová rezerva jsou úsporným řešením. Prý místa v automobilu, ale máme pocit, že spíš řeší náklady výrobce, než problémy řidiče. A kdo měl zkušenost i s dojezdovým kolem, hledá řešení jak ho v autě nahradit plnohodnotným kolem. Snad i nahrazením tvarovaných vložek pro kolo a zvedák.
Když si však dáte do auto plnohodnotné kolo jako rezervu, jaká pneumatika by na něm měla být? Letní nebo zimní?
Co říkají pravidla
Na jedné nápravě musí být vždy identické pneumatiky (stejný rozměr, typ, dezén, i výrobce). Různé pneumatiky na jedné nápravě mohou mít odlišný obvod, co může poškodit ESP, ABS, způsobit táhnutí auta do strany a problémy při brždění. Můžete mít jiné pneumatiky na přední a zadní nápravě (např. širší vepředu, užší vzadu), jestli to výrobce auta povolil a pneumatiky jsou na každé nápravě shodné. Kombinování letních a zimních pneumatik není bezpečné a může vést k nepředvídatelnému chování vozidla.
Takže na běžnou jízdu musí být na jedné nápravě identické pneumatiky, ale defekt není běžná jízda. Jde o možnost dostat se do místa, kde vám defekt pneumatiky opraví anebo v případě jejího zničení prodají dvě nové. Ano, redaktor má osobní zkušenost, kdy na cestě dlouhé 500 km v její půlce vlivem defektu došlo k poškození pneumatiky tak, že ji bylo nutné vyměnit. A aby byly na nápravě identické pneumatiky, bylo potřeba koupit dvě. Naštěstí po návratu z cesty byla plánovaná výměna pneumatik pro jejich dezén 1,7 mm, takže to tak „nebolelo“ 😉 Bylo sice možné pokračovat na rezervním kole, ale absolvovat několika set kilometrovou cestu bez náhardního kola nepovažujeme za rozumné.
Jaká guma v rezervě?
Tak jako je rozumné namísto výměny pneumatik na discích měnit zimní za letní a naopak celá kola i s disky, bylo by fajn mít z každé sady pátý disk i pneumatiku jako rezervu. No řekněme si upřímně, kdo kdy tu rezervní pneumatiku úplně dojel anebo jí nahradil některé kolo na autě, takže ji vlastně využil? Většinou přijdou rezervní pneumatiky vniveč tím, že zkrátka zestárnou, některé se ani neprojedou na autě. Ekonomicky jsou to vyhozené peníze, i když nás mohou zachránit v mnohých nepříjemných situacích a dovolí nám pokračovat v jízdě. A když měníte ojeté pneumatiky za jiné, koupit znovu „nepotřebnou“ pátou pneumatiku?
V situaci, kdy chceme mít jako rezervu jen jeden disk a jednu pneumatiku, volit letní anebo zimní dezén? Protože v zimě na sněhu a náledí nám zákon přikazuje použít zimní pneumatiku, ale nám nezakazuje používat ji v létě, tak je lepším řešením mít jako jedinou rezervu zimní pneumatiku a v případě defektu v zimě nebudeme mít problém s bezpečností jízdy a v létě přizpůsobíme jízdu tomu, že zimní pneumatika je ve vyšších teplotách měkčí a nedrží tak dobře stopu a nebudeme „řezat“ zatáčky a předvídáme brždění, tedy dodržujeme odstup od vozidel před námi.
Vždy si musíme uvědomit, ať už při použití úzkého dojezdového kola anebo zimní rezervy v létě, že se jedná o nouzovou jízdu, přece takto nebudeme jezdit celý měsíc.

