Jak na zemní šroub ve stísněných podmínkách
Budování oplocení nebo přístřešků či pergol se základy na zemních šroubech je v současnosti velmi oblíbenou metodou zakládání konstrukcí. Osazování zemních vrutů jde velmi snadno s použitím montážního klíče. Pokud však osazujete zemní vruty ve stísněných podmínkách, pomůže jednoduchá finta.
Když budujete nový plot v zahradě na volném prostranství, stačí natáhnout provázek pro určení linie plotu, vyměřit vzdálenost 2,5 metru pro sloupky a zavrtat zemní vruty do země. Pomocí železné tyče nebo nástavcového klíče to jde snadno.
Horší to může být, pokud potřebujete zemní vrut osadit v těsné blízkosti jiného sloupu nebo u zdi. Tam nemusí být dost prostoru pro manipulaci s klíčem. Jak dostat šroub do země?
Zemní vruty mají na vrchu dva otvory průměru 18 mm pro montážní tyč nebo kolík pro montážní klíč. Právě ty využijete i při osazování zemního šroubu ve stísněných prostorách. Někdy se dá použít právě ta ocelová tyč, pokud jí dokážete otočit alespoň o 180 °. Jednou rukou shora tlačíte vrut do země, druhou rukou otáčíte vrut tyčí a postupně ji překládáte po půl otáčkách.
Někdy není prostor ani na tu tyč a jsme rádi, pokud otočíme tyčí alespoň 90 nebo 120 stupňů. V takovém případě použijeme vidlicový klíč č. 22 nebo 24. Hlavice je oproti rukojeti vybočené o 15 °. Jednu stranu vidlice vložte do otvoru, klíčem se zapřete o stěnu šrouby a klíčem tak točíte s celým vrutem. Právě úhel, o který je vidlice vybočená oproti ose rukojeti vám umožní zvolit tu stranu klíče, pro kterou máte nejvíce místa. A ačkoli pomalu, dokážete zemní šroub zatočit do země i tam, kde by to klasickým způsobem nešlo.
Samozřejmě, že se nejedná o ideální způsob osazování zemních vrutů, dělat takto sto metrů dlouhý plot by vám asi zabralo moooc času. Ale dokážete si takto pomoci i na místech, kde by byl nejen problém použít montážní klíč na zemní vruty, ale bylo by problematické i klasické osazování sloupů do betonu.