Jak ušetřit ve starším domě
Zdědili jste nebo levně koupili starší rodinný domek? Patrně jej budete chtít opravit a přizpůsobit moderním podmínkám bydlení. Hospodyňky velice dbají na změnu koupelny a kuchyně. Avšak kromě opravy omítek a vymalování místností, tedy estetických úprav, byste neměli zapomínat ani na stropy a fasádu. Tedy místa, kudy vám nejvíce uniká teplo a utíkají peníze.
Jak se říká, dům se staví od základu a opravuje od střechy. Kompletní rekonstrukce střechy obvykle znamená i výměnu izolace, zejména je-li pod střechou obytné podkroví. Prázdná půda láká zde ušetřit, ale je to jen zdánlivá úspora. Ceny paliva na topení, ať plynu, uhlí nebo dřeva, rostou každým rokem a ušetřené peníze se rychle rozplynou. Přitom zateplení pomocí stříkané hmoty do konstrukce střechy nebo i stropu na půdě není nijak technicky náročné, není potřeba složitě rozebírat konstrukce a pěna při své expanzi dokonale vyplní dutiny, kam by se klasická desková izolace nikdy nedostala. To výrazně zlepší zateplení domu jako celku.
Nemálo tepla z domu uniká nejen střechou nebo okny, které téměř každý majitel domu vymění za plastová nebo dřevěná s izolačními dvojskly, ale i přes samotné zdi. Nejlépe to uvidíte, necháte-li si zobrazit svůj dům v době vytápění na infračervených obrázcích.
Namísto složitých oprav vnějších omítek pro jejich vzhledové chyby můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Opravu vzhledu i zateplení zdiva pomocí nové izolační fasády. Živá fasáda propouští páry (dýchání, vaření, výpar z rostlin) směrem ven, tedy opravdu dýchá, stejně tak jako cihlové zdivo a na rozdíl od zateplení například polystyrénem, udržuje v domě zdravé klima. Nepropouští však vodu ani ji neprofoukne vítr a podle zvoleného vnějšího materiálu docílíte hezkého a zajímavého vzhledu celého domu.
Investice do izolace zdiva i stropů se vám v krátké době vrátí i finančně. Nemalé úspory za vytápění v zimě i klimatizaci v létě, kdy izolace brání přehřívání domu v horkých letních dnech. A navíc váš starší dům bude vypadat jako nový.