Koncentrace za volantem do poslední chvíle

Koncentrace za volantem do poslední chvíle Všimli jste si, že mnoho dopravních nehod, pokud pomineme způsobené pod vlivem alkoholu, se stávají po dlouhých a náročných cestách doslova kousek před domovem? Člověk je už téměř doma, náročná cesta je za ním a najednou… všechno je jinak. Proč je to tak?Řidiči automobilů jsou různí. Jedni jezdí často a dlouhé vzdálenosti, jiní každodenně do práce a zpět pár kilometrů a další zase sem tam vyjdou k příbuzným doslova párkrát do roka. Každý řidič má jiné zkušenosti, jinou praxi. A každý má sklon k nehodám jiným způsobem.

Pravidelní řidiči, jezdící služebně dennodenně, mají tendenci jezdit i unavení, s cílem plnit všechny pracovní úkoly a termíny. Nahromaděná únava, zaháněna často kávou či snad energetickými nápoji, může vést k nehodám z nepozornosti. Tito řidiči znají všechny dopravní předpisy, ale spíše mohou mít tendenci k jejich porušování v zájmu šetření (svého) času. Neuvědomují si, že předpisy mají vytvářet předvídatelné prostředí pro všechny řidiče, proto nikdo neočekává v nepřehledné zatáčce spěchajícího obchodníka či manažera, který předjíždí pomaleji jedoucí auto.

Sváteční řidiči naopak nemusí znát všechny dopravní předpisy, zejména ne ty novější, ale mají tendenci jezdit opatrně, možná až příliš podle kritérií ostatních řidičů. Celou cestu do neznámých míst jsou jako na jehlách, v maximální koncentraci. Při návratu domů, ve známých končinách, může tato pozornost povolit, vždyť už na okolí všechno důvěrně znají. A právě ztráta pozornosti může vést ke kolizím nebo nehodě.

Proto byste při každé cestě měli být pozorní do poslední chvíle, až do úplného zaparkování vozidla. Ještě i otevření dveří na zaparkovaném vozidle může být nebezpečné, pokud jimi zraníte chodce nebo projíždějícího cyklistu.

Pokud pociťujete za volantem únavu či snad vás táhne do spánku, neriskujte. Pokud nepomáhá zhluboka dýchat nebo napít se vody, zastavte a odpočiňte si, byť i pár kilometrů před cílem vaší cesty. Projděte se na čerstvém vzduchu, vystupte z auta a můžete si chvíli i zacvičit. Ztratíte možná deset minut, ale přijdete do cíle vaší cesty v pořádku a bez nehody.


.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..