Opatrně s kompaktním fotoaparátem

digital-cameraKompaktní fotoaparáty představují možnost levného snímkování pro každého. Jsou nenáročné na obsluhu, lehké na nošení a dělají vcelku kvalitní snímky. Jejich automatizace prakticky nedovolí udělat neostrou fotku. Lidé je nosí do přírody, na výlety i na dovolené, na rodinné oslavy. I přesto, že jsou levné a odolné, vyžadují určitou péči, jinak se mohou pokazit.Je samozřejmé, že běžný kompaktní digitální fotoaparát neudělá takovou kvalitní nebo uměleckou fotografii, než jakákoli začátečnická zrcadlovka, ačkoli dnešní kompaktní fotoaparáty kromě režimu „Auto“ nebo scénických režimů disponují i ​​možností nastavení parametrů expozice. Přiznejme si, že většina uživatelů kompaktů fotí vždy na zelenou značku. Ale fotí takto nejen laici.

Kombinace malého objektivu a malého snímače spolu s dostupnou clonou téměř nedovolí udělat neostrou fotku. Velká hloubka ostrosti kompaktů přináší fotku, na které je ostrá osoba před hradem i hrad v pozadí. Však to znáte z prázdninových fotek vašich přátel a známých. Tato vlastnost předurčuje tyto malé foťáky na to, abyste nimi dokumentovaly všechny své výlety nebo setkání s přáteli.

Malé rozměry, nízká váha a jednoduchá obsluha. To jsou benefity, které jsem i já oceňoval na svých malých digitálech. Vozil jsem svůj kompaktní foťák v brašně na kole, abych dokumentoval všechny cyklovýlety pro své články o cyklistice. Stejně tak jsem fotografoval v zahradě, abych se podělil o naše pěstitelské úspěchy. Nebo abych názorně doplnil nějaký článek o zpracování dřeva, protože v zahradním domku jsem si zřídil truhlářskou dílnu, vždy je třeba něco vyrobit.

A proč píšu v minulém čase? Protože po dvou letech jsem musel přestat svůj malý kompakt používat.

kompakt

Fotoaparát jsem koupil spolu s pouzdrem, ve kterém jsem měl i náhradní akumulátor. Při jízdě na kole jsem foťák přeložil do brašny na rámu, při práci v zahradě a dílně jsem kompakt nosil v kapse na kalhotách. Sice jen půl roku, ale foťáku to stačilo.

Při práci v zahradě a truhlářské dílně není nouze o nečistoty, prach a piliny. A přestože jsem vždy po pořízení snímků foťák vypnul a odložil, neubránil jsem se tomu, že byl pokrytý prachem. Ba dokonce jsem několikrát musel od prachu čistit i objektiv. A občas jsem bordel vysypával i z kapsy, ve kterém jsem nosíval jen foťák.

No nečistoty se dostaly i do fotoaparátu. Nejen pod obal přístroje, ale i na snímací čip. A objevily se samozřejmě i na pořízených fotkách, které tím znehodnotily. Svůj kompakt jsem musel přestat používat. Byla to cena za mou pohodlnost, že jsem v zahradě nepoužíval ochranný obal, ale odkládal jej pouze do kapsy montérek.
 


 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..