Opět přepínání času

time Tento týden jsme začali v novém čase. Či spíše ve starém. A abych byl úplně přesný, tak ve středoevropském čase. Přestože někdo používá pojem „zimní čas“. Máte z tolika časů také už guláš? Nejste sami. Kdy tento zmatek začal a nač je to vlastně dobré?



Odedávna se lidé řídili Sluncem a jeho (zdánlivým) pohybem po obloze. Když je jeho stín nejkratší, tedy Slunce je v nejvyšším bodě své dráhy, tehdy je poledne. S rozvojem železniční dopravy po jejím zavedení se však ukázala potřeba synchronizace času na větším území. A dnes máme svět rozdělen do 12 časových pásem. Takže i u nás, když je uprostřed republiky pravé sluneční poledne, na jejím východě už jsou stíny delší a na západě se poledne teprve blíží. Na hodinkách ale mají všichni stejně.

Na území dnešní České republiky zavedli letní a tzv. zimní čas poprvé během první světové války v letech 1915 a 1916, a pak znovu po zahájení 2. světové války v roce 1940 a trvalo to až do roku 1949.

Důvodem pro posun času měla být úspora energie na osvětlení. Tento argument mohl mít svou váhu v minulosti, ale dnes, kdy mnoho továrních ale i kancelářských budov je osvětlených pro svou konstrukci umělým osvětlením a v mnoha výrobních provozech se pracuje nepřetržitě, je tento argument scestný. Stejně doma je jedno, jestli svítíme ráno nebo po příchodu z práce odpoledne, prostě stejný čas trávíme doma, bez ohledu na typ času a kalendáře.

Při tomto šaškování s časem ve stylu komunistického hesla „Poručíme větru dešti“ jsou na tom nejlépe lidé, kteří nedřou na kapitalisty za pásem, ale pracují doma nebo na svém statku. Nemusí se řídit nějakým centrálním časem, ale skutečnou polohou Slunce nebo svou chutí do práce.

Na mnoho lidí působí posun času negativně. Může vyvolat psychické poruchy, deprese či únavu. Čeští europoslanci Petr Šilar a Zuzana Roithová spustili kampaň proti změnám času. Na webové stránce Jen jeden čas, www.onlyonetime.cz se zájemci z České republiky, Slovenska, Německa, Polska, Maďarska a dalších evropských zemí mohli zaregistrovat a hlasovat o změně, zda se EU přikloní k letnímu nebo zimnímu času. Petr Šilar na stránce onlyonetime.cz uvedl, že občané tak mohou učinit od 15.04.2013. Podle Zuzany Roithové změny času úspory energie nepřinášejí, ale mají negativní dopady na zdraví lidí.

A jak vy vnímáte posuny času?


.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..