Pes v bytě: Jaká jsou úskalí chovu?

pes Spousta lidí by si ráda pořídila pejska, ale na druhou stranu si říká, že do bytu to není zrovna nejlepší nápad. Co to vlastně obnáší pořídit si psa?Pečlivě zvažujte pro a proti

„Pes do bytu nepatří,“ myslí si část současné populace a něco na tom rozhodně bude. Zkuste si vy sami představit, že vás někdo v sedm hodin ráno zamkne v bytě a vy budete dlouhé hodiny čekat, než se zase vrátí z práce, což bude v nejlepším případě někdy kolem páté hodiny odpoledne. Přitom nebudete moci nikam odejít, čerstvý vzduch pro vás bude nedosažitelný. Určitě se vám to začne po krátké době zajídat, i když budete mít k dispozici různá rozptýlení. A přesně stejně se bude cítit váš pes, když bude celý den doma sám. Pokud si opravdu chcete koupit do bytu psa, pečlivě zvažujte všechna pro a proti.

Kolik času jste ochotni věnovat?

Psi větších plemen jednoznačně potřebují výběh. Ale i pokud si chcete koupit malé společenské plemeno určené především k chovu v bytě, jako čivava nebo mops, přemýšlejte. Kolik času dokážete psovi věnovat? Bude mu příjemné, když ho ráno opustíte a vrátíte se až večer? Tahle otázka platí bez rozdílu pro velké i malé psy. V zásadě může být v bytě i větší pes, ovšem měl by mít dostatek pohybu, tedy pravidelné venčení na delších procházkách. Zvažte tedy, zda je v blízkosti vašeho bydliště park, kde se zvíře bude moci jaksepatří vyběhat. A zda jste ochotni a schopni mu pravidelně ráno, odpoledne a večer věnovat venku dost času, aby se mohl vyběhat. Pokud převáží vaše lenost, raději si ho nepořizujte. Mějte na paměti, že pes je závazek, a to na několik let.

Živý tvor vyžaduje pozornost

Další otázku, kterou musíte předem zjistit, zda vůbec budete moci psa chovat. Bydlíte-li v podnájmu, potřebujete souhlas majitele. Ovšem i pokud máte byt v osobním vlastnictví, měli byste zvážit, že každý pes občas štěká? Nebude svým štěkotem rušit sousedy? Na všechny tyto otázky je třeba si předem odpovědět. Není nic horšího, když bez rozmyslu pořídíte štěně, a potom teprve zjišťujete, co všechno jeho chov obnáší. Pes není hračka, kterou můžete odložit do kouta, když vás přestane bavit. Pes je živý tvor, který má nějaké potřeby a vyžaduje pozornost.

Luxování a mytí se stane nezbytností

Chováte-li psa v bytě, musíte také počítat s tím, že bude nutné zvýšit frekvenci úklidu. Neustále budete nacházet na různých místech chlupy i mimo období pravidelného línání. Pořádkumilovní fanatici by si tedy měli rozmyslet, zda jim to za to stojí. Jestliže pes líná, k čemuž dochází dvakrát ročně, nezbude vám, než každý den luxovat. Psi, kteří nelínají jako pudlové, ale vyžadují zase zastřihávání srsti. Alergici by se měli mít na pozoru a raději ve prospěch svého zdraví psího miláčka oželet. Ať už máte jakéhokoli psa, každá podzimní a zimní vycházka znamená umytí tlapek.

pes

Naučte psa na samotu

I z malého psa se může stát ničitel. Odešli jste a nechali ho samotného? Potom se vám pomstí tím, že rozkouše, na co přijde. Nechte mu proto různé hračky, aby se mohl zabavit. Dobře poslouží třeba buvolí kosti. Pokud chodíte do práce, zvykejte psa už odmalinka, že bude doma sám. Delší ranní procházka pomůže k tomu, že pes bude unavený. Většinu dne, kdy vy budete v práci, potom prospí a nebude ničit. Na druhou stranu, pes, i když je tvor společenský, také občas potřebuje být sám. Pořiďte mu pelíšek, kde by ho nikdo nerušil.

Malé shrnutí

Na co vše byste tedy neměli zapomínat při rozhodování, zda psa ano či ne? Na to, kolik času můžete zvířeti věnovat. Jaké jsou vaše finanční možnosti – nejde jen o nákup psa, ale i stravy, návštěvy veterináře apod. Na své bytové podmínky a styl života (kdo ho bude ráno věnčit, když nebudete schopní se vykopat z postele?) Také vztahy ostatních k psovi (co na tom, že vy psy milujete, když váš partner je nemůže ani cítit? Měli byste vybrat plemeno s ohledem na jeho vlastnosti, aby splňoval vaše představy (vztah k dětem) a brát v úvahu i délku jeho života.
 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář: „Pes v bytě: Jaká jsou úskalí chovu?

  1. Firefox 26.0 Windows 7 x64 Edition

    pes je najlepší priateľ človeka ale najväším problémom chovu psa v byte je s hygienou, to by som proste ja nedokázal zvládnuť

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..