Skořápky pro slepice musí být nadrcené
I začínající chovatelé slepic vědí, že se mají dávat slepicím kromě krmiva i prázdné skořápky od spotřebovaných vajec. Údajně proto, aby se jim mohla tvořit zdravá a silná skořápka na vejcích. Ona by se jim tvořila i bez těch skořápek, mají-li správnou výživu, ale i mnozí starší chovatelé dělají tu samou chybu, jako mladí.
Skořápky z vajec jsou pro slepice zdrojem vápníku a ten je důležitý nejen pro správné vytvoření skořápek nových vajec. Stejně tak je důležitý i pro stavbu kostí a tedy zdravé tělo slepice. Nedostatek vápníku se ale nejdříve projeví právě v křehké skořápce vajec, která mohou praskat u snášení. Ať už pod vahou slepice nebo praskne v snáškovém hnízdě vejce, které snesla jiná slepice předtím.
Slepice je celkem učenlivý tvor a zvyknout si na nové krmivo, tedy spoznat ho a přijmout jeho chuť, jí trvá zhruba tři dny. Nejprve kolem nové věci okouní, později se na to doslova vrhne. A platí to i o prasknutém vejci. Odnaučit slepice žrát vlastní vejce je celkem těžké a nezřídka pomůže jen silný slepičí vývar. Tomuto zlozvyku nosnic ale jde celkem snadno předejít.
Hodně neinformovaných chovatelů hází slepicím do výběhu anebo voliéry vaječné skořápky tak, jak jim zůstaly v kuchyni, tedy rozpůlené po vyklepnutí vajec do těsta u pečení. Slepice sežerou samozřejmě i celé půlky ještě mokrých vajec a nemají stím samozřejmě žádný problém. Ten nastane, až náhodou objeví prasknuté vejce, tvar skořápky jim bude velmi připomínat skořápky na zkrmení a po ochutnání poznají i chuť. A problém je na světě. Začnou vám mizet vajíčka, protože později si slepice i sami rozbijí vejce, když budou mít na nějaké chuť.
Skořápky od vajec, spotřebovaných v domácnosti, je potřeba nechat dobře vysušit, například rozprostřené do tenké vrstvy na tácu. A potom je, například v pevném sáčku, nadrtit na malé, několika milimetrové kousky. Takto podávaný výživový doplněk slepicím ničím nepřipomíná jimi snesená vajíčka a proto je ani nezačnou konzumovat.