Vlhkost ve zdivu je již minulostí

cihly Dostane-li se do zdiva okolní vlhkost, je třeba radikálně zasáhnout. Na vysoušení a nadměrné větrání je již pozdě. Důležité je najít příčinu, která způsobuje, že je zdivo vlhké a tvoří se na něm plísně, a účinně ji odstranit. Jen tak lze spolehlivě zajistit, že se podobná situace již nebude opakovat. K  odstranění vlhkosti ze zdiva se využívá postupů sanace zdiva.



Odstranění vlhkosti pomocí sanace zdiva

Pod pojmem sanace zdiva se skrývá řada postupů a pravidel, jak zamezit pronikání vlhkosti do zdiva. Obecně lze však říci, že hlavním principem sanace je dodání dodatečné izolace. Při uplatňování postupů sanace vlhkého zdiva je důležitá odborná znalost a praktická zkušenost. Neprofesionálním zásahem lze totiž udělat mnohdy více škody než užitku, proto by aplikacisanačních metod měla provádět profesionální firma, která má za sebou mnoho provedených realizací a léta praxe v oboru. I když se například injektáž zdiva, což je obecně asi nejrozšířenější a nejpoužívanější metoda, řadí mezi ty jednodušší postupy, i malý neodborný zásah může zdivo značně poškodit.

zed

Sanační omítky jako prevence

Sanace zdiva se používá ve chvíli, kdy se již vlhkost ve zdivu objevila. Jak ale takovéto situaci předejít? Vedle hydroizolační vrstvy, která by měla být samozřejmostí, je vhodné použít například speciální druh omítek mající hydroizolační vlastnosti. Ty jsou schopny průniku vlhkosti zamezit a odvrátit tak vznik plísní a narušení celého zdiva.

Sanačních omítek existuje celá řada. Míra účinnosti a schopnosti pohltit okolní vlhkost však závisí na kvalitě takovéto omítky. Odborníci nejčastěji doporučují sanační omítku Baurex, která za rozumnou cenu odvede kvalitně svou práci a zajistí suchý domov.