Podepření starých sloupů v plotě

V mnoha zahradách se ještě vyskytují ploty s dřevěnými sloupy. Po dlouhých letech používání jsou již často nahnuté, nedrží pevně v zemi, ale samotné pletivo je ještě funkční. Jak opravit takový plot levně a rychle?

Ať už jste pozemek se starými plotem zdědily nebo nedávno koupili, budete muset v dohledné době ohnuté a nedržící dřevěné sloupy vyřešit. Nejen, že nebrání nevítaným hostům v překonávání ohrazení, ale i divoká zvěř si s nimi snadno poradí. Přijdete tak na podzim o úrodu a v zimě vám srny poškodí stromky. No předělávat celý plot, měnit všechny sloupy a celé pletivo se skoro nikomu nechce. Je to náročná a řekněme si pravdu i zcela drahá záležitost. Pokud je ale pletivo ještě docela dobré, existuje možnost, jak si poradit se sloupy, které již nedrží pevně v zemi.

V minulosti bylo běžnou praxí akátové sloupy zasadit do země bez betonu či izolace. Akát je tvrdé a odolné dřevo, ale dlouhá desetiletí se podepíší i na něm. A tak dnes je hodně akátových kůlů při zemi uhnilých a nedrží pevně, případně jsou jen o zem opřené a spíše je právě pletivo drží v plotě, ne naopak. Napínací dráty a pletivo jsou ale ke sloupům pevně ukotveny. Navíc uvolněné sloupy způsobují nahnutí celého plotu a při takovém plotu je těžké obdělávat půdu nebo sekat trávu. Špatně se na takové místo dostanete.

staré sloupy

Aniž byste museli tyto spoje přerušovat, zbytky sloupů ze země odstraňovat a kopat nové jámy pro nové dřevěné sloupy nebo betonovat nové železné sloupy, existuje možnost, jak sloupy zpevnit a prodloužit životnost starého plotu o několik let. Zejména když jste novým majitelem pozemku se starým oplocením, zřejmě máte jiné priority, než hned investovat čas a peníze do nového oplocení.

Související:  7 superpotravin světa, které mají výborný účinek na zdraví

oprava starých sloupů plotu

Řešením takové situace je použít na dočasné zpevnění starého plotu zemní vruty a ocelové sloupy. Na nejkritičtějších místech celého oplocení zavrtáme zemní šrouby co nejblíže původnímu sloupu, který dočasně podepřeme do roviny. Stačí nejlevnější zemní vrut o průměru 60 mm a délce 550 mm. Stejně tak postačí nejlevnější kulatý sloupek průměru 38 mm v pozinkované úpravě a o délce asi o 20 cm větší, než je dřevěný sloup. Část přesahu délky samozřejmě vejde do zemního šroubu.

podepření starého sloupu

Do zavrtaného zemního šroubu vložíme kulatý sloupek a podle toho, zda se jedná o opravu krátkodobou nebo dlouhodobou, ho zafixujeme jen ocelovými šrouby M8 nebo i ostrohranný štěrkem. Nakonec k osazenému novému sloupu připevníme starý dřevěný sloup dvěma nebo třemi smyčkami vázacího drátu.

oprava starého oplocení

Často stačí osadit dva nebo tři sloupky k celému plotu, abychom ho výrazně zpevnily i opticky vylepšili. Když budete mít více času (a prostředků), můžete se k opravě plotu vrátit. Například vložit nový napínací drát do horní části pletiva a připevnit ho k novým ocelovým sloupům na zemních šroubech a potom zcela odstranit staré dřevěné kůly.

Výhodou takového postupu je fakt, že nemusíte odstraňovat a budovat najednou celý plot, ale opravíte jen ty části oplocení, kde je situace nejhorší. Navíc to vše zvládnete úplně sami, bez nutnosti volat pomocníky či brigádníky. A když se rozhodnete později předělat celý plot na novo, sloupy na zemních šroubech snadno vyberete, pravda pokud jste nepoužili na zásyp kamenivo, a použijete na jiném místě v zahradě. Ať už na zpevnění plotu nebo vybudování opory pro květiny. Nebo se stanou základem nového oplocení.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..