Okapy pro starý dům

Staré chalupy na venkově jsou stále oblíbenější. Ale koupí takového domu začíná dlouhá doba oprav a úprav. Například namontovat okapové roury na střechu, abyste si nepodmáčeli základy a dvůr. Kdysi okapy na domy nemontovali. Dodatečně si je můžete instalovat i bez pomoci odborníků, něco se při tom naučíte a ještě ušetříte.



Asi největší obavu z okapů mají lidé z toho, že nevědí pájet a nemají potřebné vybavení ani materiál. Současné okapové systémy nabízejí několik prvků, díky kterým nepotřebujete velkou páječku ani kilogramy cínu a přitom si dokážete namontovat rýny pod střechu tak, aby byly nejen estetické, ale i funkční a odváděly vodu z deště a sněhu mimo střechy a nezpůsobovaly podmáčení základů domu nebo dvora a chodníků. Vystačíte si jen se základním vybavením kutila. Tedy akumulátorová vrtačka a utahovačka a kleště.

Podle vzhledu svého domu máte na výběr kovové lakované nebo pozinkované žlaby a jejich příslušenství nebo plastové rýny. V následujícím inspirativním návodu budeme pracovat s pozinkovaným materiálem. Je nejlevnější a má dostatečně dlouhou životnost. Jelikož se jedná o dodatečnou montáž na starou chalupu, bylo snahou udělat to co nejlevnější při dodržení plné funkčnosti a bez pomoci placených řemeslníků.

Volba průměru žlabů závisí na plochy odvodňované střechy. V zásadě může platit, že při střeše do šířky 5 m stačí žlaby o šířce 80 mm (označované také jako 250 – jde o obvod plného kruhu při průměru 80 mm), protože odvodňujeme jen polovinu střechy, druhá jde do okapu na druhé straně domu. Žlab však musí odvést vodu i z určité délky střechy, od nejvyššího bodu po svod na zem by mělo být nejvýše 10 m. Jak to už však často bývá, je třeba improvizovat. Staré domy bývají úzké a dlouhé, často i dvacet metrů, a odvádět na svažitém pozemku vodu z poloviny domu nad dům by podmáčení nevyřešilo. Pokud tedy potřebujete odvodnit úzkou, ale zato dlouhou střechu jen do jedné strany, zvolte raději o stupeň větší žlaby, aby se voda ze střechy do nich během hustého deště vešla.

Související:  Cena dálničních známek - Česká republika
Krokvový hák okapu na dřevěné podložce pro správný přesah

Podle ukončení střechy je třeba koupit háky pro rýny krokevní (pro montáž na čelo krokví, případně obití střechy, nebo přímé háky. Ty využijete i při použití na krokve, protože potřebujete nastavit spád a na celé střeše budete potřebovat dostatečnou délku háků, abyste ho dodrželi.

Jaký spád mají mít okapy na domě?

Aby voda ze žlabů odtékala, nezůstávala v nich a ty nerezavěli, musí mít okapové žlaby spád alespoň 2 mm na metr délky, ale raději 5 mm. Při dvacet metrů dlouhém domě je to slušných 10 cm. Vzdálenost jednotlivých háků by měla být v rozmezí asi 80 až 110 cm. Musíte brát v úvahu nejen únosnost dřevěných konstrukcí, ale i hmotnost vody ve žlabech, případně v zimě hmotnost sněhu, která na nich může ležet při tání sněhu na střeše. A ta váha může být více, než slušná, když sníh promokne. Škoda by bylo nechat tou hmotností zničit nové rýny.

I proto se montují vodorovné žlaby tak, aby byly z poloviny až dvou třetin překryté taškou či jinou střešní krytinou. Voda z deště tak bezpečně vteče ze střechy do okapů, ale sníh či led ze střechy se přesune přes okapy na zem a nezničí je svou silou. Správnou polohu háků pro rýny si zajistíte v případě potřeby vhodnou dřevěnou podložkou pod háky.

Nejprve první, pak poslední hák okapu

Zajistit trvalý mírný spád okapů od prvního po poslední hák vám pomůže správný postup montáže. Nejprve je třeba namontovat první, nejvyšší hák, samozřejmě tak, aby se vodorovný žlab vešel pod krytinu. A pak poslední hák, nižší o vypočítaný minimální spád. Oba dva pak spojte pevným lankem, na obrázku je plastový provázek zpevněn ocelovým drátkem. Je třeba ho dobře napnout, protože jinak se provázek převěsí a nedrží přímou linii. Na dně háků je pro vodící lanko značka, na fotografii je vedení lanka mezi předními a zadními hranami pro rýny.

Související:  Dráha vždy perfektně zametena
Napnuté vodící lanko, kombinace krokevních háků vpředu a obyčejných vzadu

Když je vyznačena linie budoucích okapů pod střechou, je čas namontovat zbývající háky tak, aby dodržovali tuto linii a nastavený spád. Jakákoliv vyvýšenina bude znamenat, že před ní bude zůstávat voda ve žlabech, zachycovat se v ní budou nečistoty a listí a žlab zde začne později rezavět.

Podle tloušťky dřeva připevněte háky vruty potřebné délky. Pamatujte nejen na hmotnost žlabů, ale také vody, která jimi v budoucnosti bude téct. Když jsou všechny háky přimontovány, je čas odstranit vodící lanko a naložit do háků žlaby.

V prodejně vám nabídnou žlaby různých délek, nejčastěji 2 metrové, 3 metrové a 4 metrové. Nakupte je podle rozměrů střechy domu tak, aby se vám dobře montovaly a nemuseli jste zbytečně řezat. Nezapomeňte na mírný přesah pod krytinou do stran.

Záslepka žlabu se silikonem a svodový zvon

Před montáží žlabů do háků je třeba vyrobit zakončení na obou stranách. Na horním konci se jedná o jednoduchou záslepku, namontovanou pomocí vylisovaných přesahů, které po nasazení na žlab stiskněte kleštěmi a zaizolujte klempířským tmelem, aby vám tudy nepřetékala voda. Na dolním konci je potřené nasadit zvon na svod vody. Ať už použijete trubky nebo rustikální řetěz, pro zvon musíte ve žlabu vyříznout klínový zářez pilkou na železo a také nasadit krajní záslepku. Neuděláte špatně, když si tuto operaci necháte na konec, podle toho kam vám vyjde konec okapů pod střechou, abyste neodrezali zbytečně dlouhý kus ze žlabu. Svodový kus se přichytává jednoduchým zahnutím konců k žlabu.

Žlaby zajištěné v hácích a spojené spojkami

Rýny nasaďte do háků vedle sebe, opět zkontrolujte dodržení rovinnosti a spádu. Případně upravte polohy háků. Když je vše v pořádku, zajistěte je jazýčky na hácích, použijte spojky a propojte žlaby do jednoho celku. Zacvakávací spojky pojistěte prohnutím plechového výčnělku. Čím delší rýny použijete, tím méně spojek budete potřebovat.

Související:  Závěsné WC nebo ne?
Spojka pro spojení dvou rýn

Hotový okap vyzkoušíte velmi jednoduše. Do horního konce žlabu nalijte ze dva či tři litry vody a pozorujte její tok. Měla by plynule téci na dolní konec po svod a neměla by se nikde hromadit. Díky použití spojek dokážete zvládnout montáž okapů i bez speciálního nářadí a kdykoliv umíte vyměnit kus, který by vlivem ne zcela přesné montáže mohl po několika letech prorezavět.

Ne na všechny práce kolem domu a jeho rekonstrukce musíte volat a platit odborníky. Dodatečnou montáž okapů na starý dům zcela určitě zvládnete i sami.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..