Před chladem chraňte baterie nářadí

Když máte nevytápěnou dílnu, zřejmě do ní během zimy nechodíte. Nebo jen v naléhavých případech, kdy ji nejprve dobře vytopíte. Ale kromě osobního pohodlí byste neměli zapomínat i na technologické problémy, které může způsobit zimní období. Například akumulátorovému nářadí.Bezkabelové nářadí je velmi pohodlné na používání. Při práci s vrtačkou nebo bruskou ve stísněném místě nám nepřekáží žádný kabel. Přitom současné druhy akumulátorů dokáží poskytnout solidní výdrž na jedno nabití a akunářadí má velký výkon. To vše ale platí jen za běžných jarních či letních teplot. Optimální výkon můžete od akumulátorů očekávat při teplotě okolí cca 20 °C. Tak jako přehřívání snižuje jejich životnost, ublížit jim mohou i nízké teploty.

Už při teplotách vzduchu nad nulou lze pozorovat snížený výkon nářadí, poháněného akumulátory a zejména kratší dobu práce na jedno nabití. Nízké teploty snižují efektivní výkon každé nabíjecí baterie a zvlášť patrné to je, když teploty klesnou pod bod mrazu. Tehdy je také nebezpečné nabíjet lithiové baterie, protože jejich napětí je limitováno i teplotou. Pokud již musíte s nářadím na baterky pracovat v mrazu, nabíjejte je v temperované místnosti. Akumulátory se během práce mírně zahřívají, takže bezprostředně potom jejich poškození při nabíjení v chladném prostředí nehrozí.

Akumulátory na zimu raději uskladněte v bytě

Akumulátorům hrozí snížení trvanlivosti při dlouhodobém skladování při minusových teplotách. Některé zdroje udávají pokles kapacity až o 40%, týká se to převážně akumulátorů typu LiPol nebo LiIon. Ty nesnášejí dlouhodobé skladování ve zcela nabitém stavu. Mnohem lepší pro jejich životnost je uskladnění při polonabitém stavu. NiMH akumulátory naopak odkládejte vždy nabité.

Když během zimy neplánujete dílnu temperovat, nabíjecí baterie do nářadí uskladněte raději v domě či bytě, kde se topí. Týká se to nejen vrtaček a jiného ručního nářadí, ale i akumulátorových sekaček či akumulátorů pro startování motorových sekaček. Přestože téměř ke každému nářadí se dají náhradní akumulátory dokoupit, jejich správným uskladněním dokážete prodloužit jejich životnost a sobě ušetřit peníze.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..