Rosení oken
Setkáváme se s tímto jevem čím dál tím častěji. Nejdříve si všimneme malý orosený pásek na spodku okenních tabulí, později se rozšiřují i do boků a nakonec to může skončit tmavými tečkami na stěnách v rozích místností, pokud s tím nic neuděláme. Je to problém oken a jak rosení oken zabránit?
Nejčastěji se s tímto jevem setkávají lidé, kteří si ve svých starších bytech dali vyměnit staré dřevěná okna za nové. Ať instalovali plastová okna nebo dřevěná okna. Problém totiž není v oknech a ani v izolačních dvojsklech či trojsklech. Paradoxně, čím jsou okna kvalitnější a více izolují, tím je problém rosení oken vypuklejší. Ačkoliv ho způsobují lidé a jejich staré návyky.
Většina lidí totiž není zvyklá pravidelně své byty větrat a nevědí větrat správným způsobem. Bojí se zejména v zimě, že větráním ztrácejí drahou energii z bytů. Ale to platí jen při nesprávném způsobu větrání, kdy je otevřená vyklápěčka na malou štěrbinu téměř celý den. Tehdy opravdu z bytu uniká teplo, ale vlhkost v něm zůstává. Stejně, jako když lidé nevětrají. Vlhkost z vydechovaného vzduchu, z pocení nebo vzniklá i při vaření, zůstává ve vzduchu a při kontaktu s chladnějšími povrchy kondenzuje. Na sklech, na rámech či na vnějších stěnách domu.
Ideálním způsobem větrání je otevřít okno dokořán řekněme na pět minut a vyměnit tak většinu vzduchu v bytě. Teplý a vlhký vzduch dostaneme z bytu, dovnitř přijde čerstvý a suchý vzduch. Zbavíme se tak nejen vlhkosti, ale i vydýchaného vzduchu. Rosení oken se tak stane minulostí. Nehrozí vám tak bolest hlavy ani oplesnutí stěn a tím se zbavíte potenciálního problému dýchacích problémů.
Správné a pravidelné větrání je důležité právě teď, když je pro nás bezpečnější zůstávat raději doma, abychom se chránili před nemocemi. Ať už máme home-office nebo jsme doma s dětmi. Kvalitní okna nám ušetří náklady na vytápění a správné větrání nás ochrání před problémem rosení oken.