Segway: dvoukolová elektrická vozítka potkáváme i v Praze


Segway
Unikátní dvoukolka, která sama udržuje rovnováhu. Jízda na ní je velmi jednoduchá a po krátkém asi deset minut trvajícím zaškolení ji zvládne téměř každý. Zkrátka nastoupíte, nakloníte se a jedete, nic složitého na tom není. Najdeme je i v Praze.



Řidičák nepotřebujete

Segway, tedy dvoukolové elektrické vozidlo pro dopravování jedné osoby, vynalezl Američan Dean Kamen a od roku 2001 ho v USA vyrábí firma Segway. Elektromotor vozítka napájí Ni-MH nebo Li-ion baterie. Provoz segwayí je tichý a nevytváří žádné zplodiny.

segway

Kromě instruktáže nepotřebujete žádné řidičské oprávnění. Je dobré pořídit si na jízdu pohodlnou obuv, nejlépe tenisky s kvalitní podrážkou a nezapomenout také na ochrannou helmu. Doporučuje se obléci si nejlépe více vrstev prodyšného a na tělo příjemného oblečení, aby se pasažér mohl při přerušení jízdy obléci nebo svléci. Základní vybavení tedy není nijak náročné a rozhodně nevyžaduje žádné investice.

Rychlost až 20 kilometrů v hodině

Když vstoupíte na segway, stáváte se součástí jeho dynamické stabilizace. Stroj obsahuje pět nezávislých gyroskopů, které celkem stokrát za vteřinu monitorují vaši rovnováhu, takže z něho nemůžete spadnout. Lehce se nakloníte dopředu a tím se rozjedete. Platí, že čím větší náklon vašeho těla, tím větší rychlosti vozítko docílí, přitom maximální rychlost je 20 kilometrů za hodinu. Elektrické vozítko může po nabití jezdit až 10 hodin.


Segway výlety po Praze

Pokud chcete během jízdy zabrzdit, jednoduše se postupně narovnáváte, až nakonec při vzpřímené poloze úplně zastavíte. Pokud chcete couvat, ani to není se segwayem problém. Jednoduše se zakloníte, platí, že čím více dozadu, tím větší rychlost couvání. Tak pozor, ať někde nenarazíte! Zatáčíte podobně, jako když zmáčknete plyn u motorky. Stroj má intuitivní ovládání.

Související:  Čas na své koníčky

Odolný stroj se chová jako chodec

Obrovskou výhodou segwayů je jejich operativnost v provozu. Vejdou se kamkoliv, projedou kdekoliv. Kvalitní pneumatiky zvládnou prakticky jakýkoliv povrch. Můžete provádět manévry na velmi malém prostoru, bez obav se otáčet kolem své osy. Segway se hodí na cestu do práce, na nákupy, ale třeba i přesouvání zaměstnanců ve velkých výrobních a logistických areálech, má zkrátka univerzální použití. Pozitivní je odolnost stroje proti vlhku, prachu, změnám teploty i vibracím. Cena vozítka se pohybuje v rozmezí cca 180 – 200 tisíc korun.

Legislativní úprava týkající se provozu segwayů u nás zatím není úplně jasná, nicméně podle názoru Odboru provozu silničních vozidel Ministerstva dopravy ČR nejde o motorové ani nemotorové vozidlo a je tudíž považováno za chodce, a proto se k němu vztahují stejná práva a povinnosti.

Lákadlo pro turisty

Se segwayi už se setkáme i v Praze. Existuje už řada půjčoven, které vám vozidlo za poplatek cca 1000 korun na hodinu zapůjčí. Vyplatí se například skupinová vyjížďka více osob, kdy jsou poplatky za hodinu levnější. Zatím se ovšem využití pohybuje spíše v oblasti zážitkových projížděk po městě, například tematicky zaměřených (Praha – Staré město, Praha – Letná, Praha Franze Kafky) vhodných i pro turisty. Na širší využití při každodenních cestách ale tento stroj u nás zatím čeká. Potenciál na to určitě má.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..