Turistika na kole

Turistika na kole kombinuje v sobě hned několik výhod. Nevyžaduje téměř žádnou kondici, pokud nejezdíte po horách, nestojí mnoho peněz jako výlety autem a dokážete za jeden den projet podstatně více, než kdybyste se po přírodě toulali pěšky. Přitom vnímáte přírodu kolem sebe podstatně intenzivnější, než jen když autem projedete krajinou.Když se podíváte do mapy nebo jen tak vyjedete s kolem do přírody, zjistíte, kolik všelijakých polních a lesních cest tu máme. Když k nim přičtete různé silnice třetí třídy, kde bývá provoz minimální, zjistíte, že je neskutečné množství cestiček a cest, kudy můžete jezdit na kole.

Pokud kolo nemáte, není velmi drahé si ho pořídit. V nouzi poslouží i to z hypermarketu, jen vás časem může bolet zadek z levného sedla, plastové páky brzd se vám budou nejen zdát málo bezpečné a ani životnost takového stroje není nekonečná. Na druhé straně nemusíte kupovat kolo, které stojí dvojnásobek průměrného platu. V obchodě s jízdními koly vám jistě rádi poradí pro vaši postavu vhodnou velikost nejlépe horského kola, se kterým bez problémů projdete po asfaltové cestě, a jeho hrubší pneumatiky dobře odfiltrují nerovnosti i bez odpružení přední vidlice a přitom se neztratíte ani na polní cestě či v lese.

Na začátek nemusíte kupovat ani cyklistické oblečení, kratší výlety do okolí zvládnete v kraťasech a tričku a na nohou botasky. Co byste ale měli mít, to je cyklistická přilba. Po silnicích pro auta ji zákon nevyžaduje ani mimo vesnic a měst, děti ji ale musí mít vždy.

Zatímco pěší turista zvládne za hodinu projít kolem 4 až 5 kilometrů za hodinu, cykloturista tři až čtyřikrát více. A s menší námahou. Přitom když na kole už nemůžete, není ostuda zastavit a odpočinout si, případně chvíli kolo tlačit. Takže s pomocí kola dokáže projet za stejnou dobu podstatně větší kus země a nemusíte se obávat vydat i do míst, kam byste pěšky určitě nešli.

A v případě zhoršení počasí se dokážete mnohem rychleji vrátit domů nebo do míst, kde se můžete skrýt před deštěm, například na autobusové zastávce nebo v útulné restauraci.

Cykloturistika je vynikající způsob sportu a poznávání země. Na výlety můžete jezdit sám, ve dvojici nebo s partou. Dostanete se tak na čerstvý vzduch, rozhýbete své svaly a naberete trochu kondice. Možná při tom i trochu zhubnete, ale rozhodně vám jízda na kole zlepší náladu.

Tak co, vyzkoušíte?
  


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..