Vliv zahrady na duševní zdraví

tvKdyž bydlíte a pracujete ve městě, stresu si užijete habaděj. Mnoho lidí pak po práci a o víkendech relaxuje buď sportem nebo zahradničením. Oba způsoby mají své přednosti. Sport kromě odbourávání stresu posiluje fyzickou kondici a zvyšuje psychickou odolnost, zahradničení dostatkem pohybu má podobné dlouhodobé účinky jako sportování a „vedlejším produktem“ jsou vlastní a zdravé potraviny.Proto se věnuji oběma koníčkům. Téměř každé odpoledne se vyberu do zahrady, zkontrolovat, jak se tam všemu daří, jak roste a dozrává zelenina. A když jsou přes den velké horka, večer všechno popolévám. Poté sklidím úrodu, abych měl cosi čerstvé a dobrého na zub i doma.

Když není žádná naléhavá práce v sadě nebo na záhonech ani netřeba zalévat, rád se vyberu na kolo. Oblibuji delší trasy, kdy mám čas kochat se přírodou. A samozřejmě pak musím vyřešit i otázku, co budu ten den jíst a také, kde to budu jíst. V úvahu přicházejí restaurace na vesnicích, kde vaří a kde se tedy mohu zastavit naobědvat.

Minulý týden jsem se na výlet na kole vybral přes pracovní den. Udělal jsem si volno a vyrazil ven z města. Těsně po poledni jsem se zastavil v jedné z oblíbených restaurací s vychválenou kuchyní. Překvapilo mě, že je tam prázdno, kromě jednoho štamgasta. Asi už všichni z vesnice a z firem v ní byly po obědě. Atmosféru prázdné jídelny dotvářel zapnutý televizor.

Protože pokud nejsem v kanceláři nebo v zahradě, jsem na kole, v podstatě ani nevím, jak televizor vypadá. A až teď tady, na obědě ve vesnické restauraci, jsem si uvědomil, jaké plus to pro mě je. Byl zapnutý totiž kanál prý nejsledovanější naší televize. Právě jsem trefil nějakou přestávku v programu a než mi přinesli oběd, vyslechl jsem si takovou snůšku drastických upoutávek na hloupé relace, excentrických reklam, plných stupidity a propagace nejen zdravotních nesmyslů, ale i vysloveně škodlivý produktů, prodávaných v obalu potravin až po nezbytné produkty do domácnosti, bez kterých už léta ve zdraví žiji.

televizor

Nezvyklý na ten hluk, džingle a afektované hlasy jsem byl rád, že jsem dojedl chutné jídlo, ale kávu jsem si už nedal. Uvědomil jsem si totiž, jak televize útočí nejen na mé smysly (zrak a sluch), ale i moje duševní zdraví. A jak tedy moje nová zahrada, která mi zabírá prakticky veškerý čas, chrání mé zdraví tím, že mi nezbývá čas ty nesmysly sledovat. Nejsem pak manipulován, nejsem ovladatelný, jsem svobodný.

Rozhodl jsem se, že když budu pro špatné počasí doma, nebudu se na tyto komerční televizní stanice dívat. Vždyť normální člověk má tolik jiných možností. Kromě odborných knih o permakultuře v zahradě existuje i internet a stránky, které mi nechtějí za každou cenu něco prodat, ale spíše poučit a poskytnout zajímavé a důležité informace.

Chcete si zachovat své duševní zdraví? Vypněte televizi.
 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..