Pokojové rostliny v zimě: Péči v žádném případě nepodceňujte

Patří mezi vaše koníčky pěstování pokojových květin? V tom případě jim musíte věnovat určitou pozornost i v zimě. Ačkoli nyní probíhá pro rostliny období vegetačního klidu, stejně je nemůžete nechávat úplně bez povšimnutí.



Nepodceňujte ani zimní období

V zimě je méně denního světla, což znamená, že rostliny tolik nerostou a zároveň nevyžadují tolik pozornosti jako na jaře nebo v létě. Přesto byste na ně měli pamatovat i nyní, během chladného období. I teď jim totiž můžete nechtěně způsobit potíže, které budou mít negativní vliv na jejich růst a celkovou prosperitu.

Teplotní šoky květinám ubližují

Například jsou nyní citlivé na přelití. Potřebují mnohem méně vody než v období plného růstu. Proto je zalévejte jenom velmi málo a opatrně. Jinak jim přelitím můžete způsobit problémy vedoucí dokonce i k případnému úhynu, a to jistě nechcete. Pokud květina stojí nyní v zimě delší dobu ve vodě, je něco v nepořádku. Dalším problémem je šok v případě, že je máte umístěny nedaleko topného tělesa, navíc na okně nebo u okna, kterým často větráte. V důsledku toho se u květin střídají tepelné šoky. Na jedné straně zažívá teplo od kamen, protože v zimě, zvláště při teplotách pod nulou samozřejmě topíte mnohem více než jindy. Na druhé potom větrání znamená delší závan velmi studeného nebo dokonce mrazivého vzduchu. To samozřejmě neprospívá ani květinám, natož nám lidem. Proto se snažte podobným potížím předcházet, aby vám pokojové květiny neuhynuly a dělaly vám stále radost i v další sezóně. Jak na to?

Informujte se na podmínky, které květina vyžaduje

Mějte na paměti, že každá květina je jiná, vyžaduje jinou péči. Je pochopitelné, že zimou trpí především rostliny pocházející z tropického prostředí a ty, které v zimě kvetou. Samozřejmě, že jsou zvyklé na teplé podnebí, kdy ani v zimě není rozdíl teplot tak vysoký. Proto je pro ně zima v našem pojetí skutečným teplotním šokem. Vždyť se jedná dokonce o rozdíly v řádu několika desítek stupňů! Třeba pro banánovník, citroník či pomerančovník nebo orchideje je zima problémem. Na druhou stranu tchynin jazyk, dracéna či ibišek zvládají i naši zimu docela se ctí. Proto se nejdříve informujte, jakou péči během zimy květina, kterou se chystáte pěstovat, potřebuje. Pokud je budete předem znát a řídit se jimi, máte relativně dobrou šanci, že přežijí zimu ve zdraví.

Nepřelévejte rostliny

Máte pocit, že rostliny vám během zimy nerostou tak jako jindy, a proto je víc zaléváte? Jde o velkou chybu. V zimě rostliny nerostou tolik jako jindy. Navíc pro velkou část rostlin není zdaleka tak velkým problémem sucho, jako příliš silné zalévání. Kvůli němu rostliny často zbytečně uhnívají. Mnohem lépe se adaptují na sušší půdu. Dokonce, i když rostliny žloutnou a začínají jim opadávat v zimě listy, neměli byste zvyšovat množství vody a frekvenci zálivky. Ideální je zalévat pouze jednou týdně a jenom tolik, aby se rostliny udržovaly. Nedávejte jim impuls k růstu. Kvůli vlhkosti vzduchu byste ale rostliny měli denně rosit.

Dbejte na dostatek světla a prevenci průvanu

Dostatek světla je důležitý i v zimě, proto je stavte co nejblíže ke světlu, ideálně k oknu. Ovšem pozor, nesmí na ně táhnout, v žádném případě nesmí být v průvanu, takže opatrně třeba i na stavění květináčů za závěs. Pokud oknem větráte, před větráním byste měli květináče dát stranou, jinak mohou rostliny snadno nastydnout. Také byste květiny neměli dávat v zimě mezi dvojitá okna. Mohou tam trpět mrazem. Stejně tak je ale nebezpečné dát rostlinu k radiátoru. Zhnědnou, uschnou, zahynou. Vyberte raději chladnější místnost, kde se tolik netopí a stavte květináče dál od topných těles. Zimní zahrada v lodžii nebo na balkoně je v tomto směru ideální volbou. Pro tropické rostliny to ovšem neplatí. Minimálně jednou týdně z listů rostlin otírejte prach a kontrolujte, jestli je nenapadli škůdci. Těch se případně ihned zbavte. Rostliny v době vegetačního klidu také nehnojte, živiny jim dodávejte jedině v případě, že právě kvetou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..